Buenos Aires’teki MAR Müzesi’nde yer alan ‘Günışığı Girdabı’ yerleştirmesi ziyaretçileri doğa fenomeniyle yeniden karşı karşıya getiriyor. Ahşap mandallarla kurgulanan tasarım, ziyaretçileri bir hortumun içinden doğaya bakmaya ve anı yakalamaya davet ediyor. 

Mimarlık ve tasarım ofisi Normal, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’teki MAR Müzesi’nin giriş holüne bir yerleştirme tasarladı. Horizons of Desires sergisi kapsamında tasarlanan Günışığı Girdabı,  68.000 ahşap mandaldan oluşuyor. 11 metre yükseğe asılan yerleştirme, zemin kotunda yer alan yansıtıcı oturma platformuna ulaşıyor. Oturma platformuyla izleme deneyimini birleştiren ekip, hortumun sonuna yerleştirdikleri bir aynayla da gece ve gündüz dönüşümünün tersini yansıtmaya çalışmış.

2

Basit ama güçlü formlar ortaya çıkaran çalışmalar bilime görsel bir boyut kazandırıyor ve algılanabilirliğini kolaylaştırıyor. Hortum, kasırga ve fırtınaların betimlemelerinden ve zihinde yarattığı görsellerden yararlanan ekip, ahşap mandallarla bir hortum tasarlamış. Yerleştirmeye adını veren günışığının hareketleri yerleştirmenin tasarımında başka soruların da önünü açmış. Deniz ve hava arasındaki ışığın geçişi, gece ve gündüzün birbirini takip etmesi gibi doğa olayları da tasarımın rengini etkilemiş.

Fotoğraflar: © Nina Carrara