Daniel González, mukavvaları kullanarak Milano’da tarihi bir avluyu ilginç bir ortama dönüştürdü. Çocuk kitaplarından esinlenilerek tasarlanan “pop-up” mimarlık yerleştirmesi, ziyaretçileri farklı geometrilerle şaşırtmayı amaçlıyor.

Milano’da bulunan Marsèlleria sergi alanında gerçekleştirilen yerleştirme, tarihi avluyu çeşitli geometrik formlar yardımıyla oyuncu bir mekana dönüştürdü. Arjantinli sanatçı Daniel González’in gerçekleştirdiği tasarım mukavvalar, bantlar, naylon kablolar, yapıştırıcılar gibi son derece kolay bir şekilde elde edilen malzemelerden inşa edildi. Milano’nun ilk “pop-up” mimarlık örneğini oluşturan yerleştirme, avlunun 225 metrekarelik cephesini kaplıyor. González, avlunun tüm yüzeylerini tıpkı çocuk kitaplarında olduğu gibi üç boyutlu geometrik formlarla bezemiş.

daniel-gonzalez-pop-up-building-milan-marselleria-designboom-19

Geçici yerleştirmeyi gerçekleştirirken Japon kağıt kesme ve katlama sanatı olan kirigami tekniklerinden yararlanılmış. Bu sayede iki boyutlu imgelerin tamamı üç boyutlu elemanlara dönüşmüş. Strüktürel mukavvalarla çeşitli kentsel imgeleri de soyut bir şekilde yansıtmak hedefleniyor.

Sanatsal yerleştirme 31 Ekim’e kadar Marsèlleria sergi alanında ziyaretçilerine farklı bir mekansal deneyim sunmaya devam edecek.

Fotoğraflar: © Carola Merello, Daniel González, Marsèlleria