Seul’da yer alan Hyundai Card Müzik Kütüphanesi, iki kat yüksekliğindeki saçağı sayesinde yapının ön cephesinde nitelikli bir kamusal alan oluşturuyor. 1969 yılında Kaliforniya’da gerçekleştirilen Rolling Stones konserine ait fotoğrafın reprodüksiyonu saçağın üzerine işlenerek yüzeyler hareketlendirilmiş.

Tasarımını Choi Moongyu’nun gerçekleştirdiği iki katlı kütüphane, müzik severlere yönelik ender bulunan vinil kayıtlar ve dergiler barındırıyor. Kütüphanenin bodrum katındaysa 500 kişilik küçük bir konser salonu ve müzisyenlerin özgürce kullanabileceği kayıt odaları yer alıyor.

seouls-10000-strong-vinyl-record-music-library-opens-in-a-stunning-building-0

Yapının girişini saran 14.5 metre yüksekliğindeki saçak sokak sanatçıları için bir sahne oluşturuyor. Saçağın yüzeyine Rolling Stones’un 1969’da gerçekleştirdiği konserde Bill Owens’ın çektiği fotoğrafın reprodüksiyonu işlenmiş. Fotoğrafı, kamusal alanda yaptığı büyük ölçekli görsel baskılarla tanınan Fransız sokak sanatçısı JR seçmiş ve saçağın boyutlarına göre yeniden düzenlemiş. Saçak üzerinde yer alan görselin müzik performansları tarihine dair önemli bir kesit sunduğunu belirten tasarımcılar konserin aynı zamanda 1960’lı yılların hippi kültürünün ideallerini ortaya koyması ve özgürlük mesajı vurgulaması açısından önemli bir yeri olduğuna dikkat çekiyor.

Kütlesi saçağın altında şeffaf bir kutu olarak tasarlanan kütüphanenin duvarları da müzik kültürüne ait imgelerle bezenmiş. Bir duvara eski stereo hoparlörler yerleştirilmiş; konser alanındaysa duvarlar Portekizli sokak sanatçısı Vhils’in bir çalışmasıyla kaplanmış. Bu sayede müziğin görsel sanatlarla kurduğu ilişki de kütüphanede izlenebiliyor.

3

Müzik kütüphanesi, Hyundai Card’ın Seul’da belli bir tema çerçevesinde tasarladığı üçüncü kütüphane olarak karşımıza çıkıyor. Bunlardan ilki bir tasarım kütüphanesiyken ikincisiyse 2014’te açılan seyahat kütüphanesiydi. Hyundai Card bundan sonra da bir yemek kütüphanesi açmayı hedefliyor. Üyelerine özel olarak açtığı bu kütüphaneler sayesinde kültürel etkileşimi ve iletişimi artırmayı amaçlıyor.

Fotoğraflar: © Hyundai Card