Tasarım, mimarlık ve sanat alanlarındaki işlere ev sahipliği yapan Milano’daki müze ve performans alanı La Triennale, Arts & Foods sergisine ev sahipliği yapıyor. 1 Kasım’a kadar sürecek sergide sanat ile yemek kültürü arasındaki dolambaçlı ilişki ele alınıyor.

Arts & Foods sergisi bu sene Milano’da gerçekleşen “Gezegenimizde Beslenme: Yaşam için Enerji” başlıklı Expo fuarının tematik alanlarından biri olarak fuarla bağlantılı gerçekleştiriliyor. La Triennale’nin 7000 metrekarelik iç ve dış mekanlarına yayılan bu sergi Londra’da gerçekleştirilen ilk Expo’nun da tarihi olan 1851 yılından günümüze dünyanın her köşesinden yemek, beslenme ve birlikte yemek yeme konuları etrafında dönüyor.

Germano Celant’ın küratörlüğünü üstlendiği sergi dünya çapında yemek yemenin estetiği ve tasarımı arasındaki etkileşimi gözler önüne seriyor, gelen ziyaretçiyi tarihten günümüze kadar zamanda bir yolculuğa çıkarıyor. Sergi tasarımının Studio Italo Rota tarafından üstlenildiği Arts & Foods sergisinde, heykel, video, yerleştirme, fotoğraf ve reklam, tasarım ve mimarlık ve hatta sinema, müzik ve edebiyata kadar sanatın tüm alanlarında yemek konusunda gerçekleştirilmiş üretimler bir araya getiriliyor. Sergileme düzeni, 1851 yılından günümüze kronolojik bir sıralamada tematik şekilde ele alınmış.

Sergide yer alan işler yemek odalarından mutfağa, kafelerden ayakta yeme kültürüne kadar kamusal ya da özel alanlarda yemek yeme alışkanlıklarını izleyiciye sunuyor. Tüm sergi alanına yayılan 2000’den fazla obje; tüm dünyadaki müzelerden, özel ve devlet vakıflarından, koleksiyonerlerden ve sanatçılardan toparlanarak bir araya getirilmiş.