Richard Lindvall, Stokholm’un merkezinde konumlanan eski bir fabrikanın iç mekanını yenileyerek büyük bir restoran bloğuna dönüştürdü. Minimalist İskandinav mimarisinin etkilerini taşıyan Usine Restoranı projesinde mimar; Şangay, New York ve Amsterdam’daki geniş ve nitelikli restoran ve otellerden ilham almış.

Yenileme çalışmaları kapsamında fabrikanın geniş yapısı bölünerek üç ayrı mekan kurgulanmış. Tasarımda mevcut yapıya en az müdahaleyi yaparak mümkün olduğunca az işlenmiş mekanlar oluşturmak hedeflenmiş. Üç ayrı restoran; kafe, paket servis teslim alanı, resepsiyon ve konferans salonuyla destekleniyor.

2

Geniş ve aydınlık mekan, siyah demir konstrüksiyonla bölünmüş ve her mekanın işlevine uygun yeni bir yaşam alanı yaratılmış. Üç restoranı birbirine bağlayan geniş koridorlarsa küratörlüğünü Dennis Blomberg’in üstlendiği bir sergiye ev sahipliği yapacak. Restoranlardan biri, yaklaşık 50 kuverlik bir yemek alanı ve tamamen betondan dökülmüş brüt bir bar alanı olarak düzenlenmiş. Bar demir konstrüksiyonla işlevsel olarak bütünleşerek kullanışlı bir servis alanı olarak kullanılıyor.

Mimar, yaklaşık bir yıl süren tasarım ve uygulama süreci boyunca restoran çalışanları ile iletişim halinde olarak etkili bir tasarım hedeflenmiş.

Detaylara önem veren mimar, projede kaplama malzemesi olarak akçaağacı kullanıyor. Ayrıca konyak renkli deri, beton, galvaniz kaplı çelik, beyaz karolar gibi yüksek kaliteli malzemeler kullanılmış.

3

Tasarımdaki tüm detaylar açık artırmalardan ve farklı ülkelerde yapılan kapsamlı araştırmalardan seçilmiş. Bu anlamda projede ithal kulplar, istiridye kabuğundan yapılmış menü sepetleri gibi özgün ürünler mevcut. Ayrıca mekandaki bütün masa ve oturma elemanları da Richard Lindvall tarafından projeye özel olarak tasarlanmış.

Fotoğraflar: © Richard Lindvall