Agata Nowak tasarımı Çevrimdışı Koltuk, telefon sinyallerini kesiyor ve telefonun yaydığı radyasyonu engelliyor. Böylece ofisteki dinlenme zamanları telefonsuz bir şekilde daha verimli hale gelebiliyor. 

Ofiste, işte, evde, sokakta ve kısacası her an her yerde akıllı telefonlarımızla beraber yaşadığımız modern zamanlar içindeyiz. Çoğumuzun gece uyurken bile başucunda akıllı telefonu açık bir şekilde bulunuyor. Yapılan araştırmalar günümüz insanının bir gün içinde yaklaşık 110 defa akıllı telefonumuzun ekran kilidini açtığını söylüyor. Artık dinlenme ve boş zaman olarak adlandırdığımız zamanlar bile elimizdeki telefonla Instagram, Facebook ya da Twitter’da gezinirken geçiyor.

2

Tasarımcı Agata Nowak, en azından dinlenme zamanlarında tüm bu yoğun kullanımın dışında kalabilmek adına kullanıcılarını kendi akıllı telefonları ve sinyallerinden koruyabilecek bir oturma birimi tasarlamış. Çevrimdışı Koltuk (Offline Chair) adından da anlaşılacağı gibi sadece rahat bir oturma-dinlenme birimi olmaktan öte, sinyal kesici şekilde özel tasarlanan koltuk gözüyle beraber telefon aramalarını ve WiFi sinyallerini keserek kişinin dinlenme aralığında gerçekten de aramalara ve gelen maillere kapalı olmasını sağlamış oluyor. Kullanıcı oturmadan önce koltuğun yan yüzünde bulunan “çevrimdışı ceb”e telefonunu koyduktan sonra dinlenmeye geçiyor ve böylelikle sessizlikten başka bir şeye odaklanmamış oluyor.

1

Tasarım, istenirse çıkarılabilen üst, oturma ve kenar minderleri ile kullanıcılarına değiştirilebilir renk ve minder seçenekleri de veriyor. Üç tarafı yumuşak kumaş ile kaplı kapitone minderler; konforlu, özel ve sessiz bir alan yaratmaya yardımcı oluyor, kişinin kendini güvende hissedip çevreden gelebilecek diğer etkilerden kendini soyutlamasına yardımcı oluyor. Çevrimdışı Koltuk, kalabalık ofislerde kişilerin dikkatlerini toplamalarına yardımcı olabiliyor ya da evde rahatlatıcı bir köşe olarak kullanılabiliyor.

Fotoğraflar: © Adam Markowski