Tarihi yerleşim yerlerinde, özellikle Avrupa’nın kent merkezlerinde apartmanlar dar alanlarıyla modüler, açılır kapanır sistemlerin tasarımını zorunlu kılıyor. Avusturyalı tasarım ekibi Bonpart’ın Altbau mutfak ünitesi, küçük mutfaklar için modern bir çözüm sunuyor.

Viyana’nın kent merkezindeki geleneksel apartman tipolojisi, kullanıcılarını dar alanlarda yaşamaya itiyor. Günümüzde artan konut ihtiyaçlarına cevap verecek pratik çözümler de bu anlamda ön plana çıkıyor. Bonpart’ın tasarladığı Altbau, özellikle koridorlarda ya da bir odadan diğerine geçilen alanlarda yer alan mutfakları kullanışlı bir hale dönüştürüyor.

2

Altbau’nun tasarımında paslanmaz çelik iskelet, lamine kontrplak ve gürgen ahşap tezgah kullanılmış. Bu haliyle tasarım, açık ve kapalı depolama alanları ve tezgahla alışıldık bir mutfak elemanı olarak işliyor. Ancak üzerine eklenen açılır kapanır panel, yemek hazır olduğunda açılan masa iki ya da üç kişi için yer açarken kapandığında alandaki sirkülasyonun rahatlamasını sağlıyor. Tasarım yalın ve şık çizgileriyle minimalist bir yaklaşımı ortaya koyuyor. Dar alanlardan en etkili şekilde yararlanmanın yollarını gözler önüne seren Altbau, küçük mekanlar için tasarımın önünü açacak bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

3

Fotoğraflar: © Bonpart