Paritzki & Liani Architects’in Tel Aviv’de tasarladığı eğitim yapısı kentsel dokuyu mikro ölçekte yeniden yorumluyor. Tasarımcılar, Marc Chagall’ın başyapıtı kabul edilen “Over the Town” tablosunu da günümüz teknolojisiyle yapının cephesine yansıtmış.

Tel Aviv’de inşa edilen Fransız Okulu, öğrencileri dünyayı algılamak ve keşfetmek için kendi yollarını bulmak üzere teşvik etmeyi hedefliyor. Tasarımcılar binayı kentin bir parçası olmanın ötesinde kentin yansıması olarak ele almışlar. Bu bağlamda sınıflar birer “mikro-daire”, ana hacimler geleneksel Akdeniz konutlarının birer yorumu olarak düşünülmüş. Yapının tüm kapalı alanları pasajlar, küçük meydanlar ve ansızın beliren bahçelerle birbirine bağlanıyor.

2

Ana kütle, sınıfların baktığı merkezi açık avlunun etrafını sarıyor. Avludan yukarı doğru yükselen merdivenlerse üst kattaki bir diğer açık alana çıkıyor. Sınıflar arasında konumlanan bu açık alanda öğrenciler buluşuyor. Hem merkezdeki avluda hem de yapı etrafında yer alan yoğun yeşil doku, öğrenciler için sağlıklı bir eğitim ortamı oluşmasına katkı sağlıyor.

Yapının ana caddeye bakan cephesinde Marc Chagall’ın 1918’da yaptığı “Over the Town” tablosunun bir yorumuna yer verilmiş. Cephe, tablodaki renkleri binlerde küçük gölgeye çeviren bir üç boyutlu piksel sistemiyle işlenen alüminyum panellerle oluşturulmuş. Bu sistem bir hologram gibi çalışarak farklı açılardan bakıldığında farklı bir görüntü oluşmasını sağlıyor.

3

Tablonun cephedeki grafik ifadesi, Chagall’ın zamana ve yerçekimine karşı duran kentsel vizyonunu yansıtıyor; havada süzülen insanlar, hayvanlar ve çeşitli nesnelerden oluşan anlatımı panellerin üzerine işlenen farklı baskı katmanlarıyla görselleştiriliyor. Yapının arka cephesine yerleştirilen renkli cam paneller de cephenin düz beyaz rengi üzerinde ışık yansımaları oluşturuyor.

Fotoğraflar: © Amit Geron