Sakıp Sabancı Müzesi, 20. yüzyılın önemli uluslararası sanat ağlarından biri olan Zero’nun dinamik ve yenilikçi üretimlerine “Zero Geleceğe Geri Sayım” sergisiyle ev sahipliği yapıyor.

1957’de Düsseldorf’ta ortaya çıkan Zero akımı, II. Dünya Savaşı sırasında meydana gelen yıkıma ve olumsuzluğa tepki olarak doğdu. Alman sanatçılar Heinz Mack ve Otto Piene, sanatçı kimlikleriyle felsefe eğitimlerini birleştirdiler ve “sanat sıfırdan başlamalı” prensibiyle hareket ettiler. Savaş sonrası karamsarlığından kurtulma amacıyla her türlü yeni başlangıca zemin sağlayacak bir “zero alanı” kurmaya çabaladılar. Daha sonra aralarına Günther Uecker’in de katılmasıyla yaratıcı enerjileri dünyanın dört bir yanına yayıldı.

Küratörlüğünü Zero Vakfı Kurucu Yöneticisi Mattijs Visser’in gerçekleştirdiği sergi, hareketin omurgasını oluşturan zaman, uzam, ışık, renk, gölge, titreşim gibi ana temalar etrafında şekilleniyor. 1960’lı yıllarda dünyaya yayılan akımın günümüze kadar ulaşan etkilerinin temsilini sunuyor. Sanatçıların doğa ve teknolojiyi farklı teknik ve malzemelerle bir araya getirdiği, yeniden yorumladığı geniş ürün seçkisi, çeşitli etkinliklerle de destekleniyor. Zero kapsamında müze galerilerinde serginin yanı sıra seminerler, film gösterimleri, atölye çalışmaları da gerçekleşecek.

10 Ocak 2016’ya kadar açık olan sergi hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.