İtalyan tasarımcı Enzo Berti tarafından Kreoo firması için tasarlanan Pavè koleksiyonu iç ve dış mekanda kullanılabilen oturma birimine ve sehpaya sahip. Doğadan ilham alan koleksiyon yine doğal malzemelerle üretiliyor. 

Adını Fransızca kaldırım taşı sözcüğünden alan koleksiyonun her bir parçası, doğada suların çarpması sonucu elips şeklini alan çakıl taşlarından ilhamla tasarlanmış. Koleksiyonda mermer ve ahşap gibi doğal malzemelerin bir arada kullanılmasından doğan parçalar yer alıyor. Her iki malzeme de son derece iyi bir işçilikle oyulup şekilleniyor. Bu sayede doğal yollarla oluşmuş çakıl taşlarının sahip olduğu estetik karşımıza çıkıyor.

2

İç mekanlar için düşünülmüş Pavè Stone, mermer tabanı ve beyazlatılmış/eskitilmiş ahşap oturma kısma sahip tasarımıyla farklı boyutlarda düşünülmüş. Tek başına kullanılabileceği gibi birden fazla Pavè Stone ile beraber bir grup halinde evde ya da daha farklı mekanlarda tercih edilebiliyor.

Ahşap oturma kısmı ve mermer taban birbirine bir mekanizmayla bağlanıyor. Koleksiyonun sekiz farklı mermer tabanı ve ahşap oturma kısmı olduğu için değiştirilip farklı düzenlemeler de yapılabiliyor. Malzemelerin ve renklerin doğaçlama olduğu ürünlerde doğada bulunan taş yüzeylerinin etkisi, mermerin yalınlığı ve ahşabın aydınlığı arasındaki kontrastla destekleniyor. Dış mekan için düşünülen birimlerde, oturma kısmı için ısı değişimlerine dayanacak şekilde işlemden geçirilmiş bir ahşap kullanılıyor.

3

Son olarak koleksiyonda yer alan Pavè Stone puf ise ahşap yerine doğal mantar kullanılarak üretilmiş. Yine bir mermer taban üzerinde %100 doğal, koyu renkli, hafif, çürümeye ve yanmaya dayanıklı bir hale getirilmiş mantar yer alıyor. Ahşap oturma birimlerine göre daha yumuşak bir yapıya sahip olan puf, hem iç mekanda hem de dış mekanda kullanıma olanak tanıyor.

Fotoğraflar: © Enzo Berti