Vietnam’ın Ha Tinh bölgesinde çok amaçlı bir pavyon inşa edildi. Pavyon, kamusal karşılaşmalara ve işlevlere olanak sağlarken çevreyi korumanın önemini de vurguluyor.

H&P Architects tarafından inşa edilen Re-ainbow, 10 yıl önce hasar görerek yıkılan Duc Tho Stadyumu’nun yanında yer alıyor. Hafif strüktür, minimalist tasarımıyla ve sağladığı program çeşitliliğiyle kamusal bir etkinlik alanına dönüşüyor. Prefabrik olarak üretilen yapı, bölgenin kamusal alan ihtiyacına hızlı bir cevap üretiyor. Yerlilerin katkılarıyla inşa edilen strüktür, narin görünümüne rağmen güçlü fırtınalara dayanabilecek güçte yapılandırılmış.

HP-architects-re-ainbow-community-center-duc-tho-vietnam-designboom-02

Re-ainbow, kapalı servis kütlelerinin ve yarı açık bir alandan oluşuyor. Farklı dönemlerdeki kullanıcı ihtiyacına göre çeşitli işlevlere uyum sağlayabilen strüktür, derslik, performans alanı, buluşma mekanı, spor alanı, gibi çok çeşitli etkinliklerin yapılmasına imkan veriyor. Kütlelerin içinde yer alan sabit revir ve duşlar, yandaki açık futbol sahasına da hizmet ediyor. Strüktürü barındıran bahçeyse bir buluşma mekanına dönüşerek çeşitli performansları ve açık hava etkinliklerini ağırlıyor. Açık alanda voleybol, badminton, uzun atlama gibi çeşitli spor etkinlikleri yapılabiliyor.

Projenin temel hedeflerinden biri, geri dönüştürülen malzemelerle verimli enerji kullanımının olumlu sonuçlarını öne çıkarmak. Strüktür, yapı iskelesi demirleri, çelik borular, masa ve sandalyeler gibi kullanılmış yapı elemanlarından inşa edilmiş. Yapının yarı açık alanları doğal havalandırma sağlarken güneş panelleri de su ısıtma, aydınlatma, gibi işlevlerle sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor. Yapı aynı zamanda yağmur suyunu toplayan bir sisteme sahip ve bu su bahçe sulamasında kullanılabiliyor.

Doan_Thanh_Ha_-__(4)

Taşıyıcı elemanlar ve sandalyeler, yapının kamusal kullanımının vurgulanması ve prefabrik görüntüsünden kurtulması için gökkuşağı renklerinde boyanmış. Renkli elemanlar, açık renkli beton zemin ve iç çatı kaplamasıyla tezat oluşturup kendini vurguluyor. Mimar, bütün renklere aynı oranda vurgu yaparak Vietnam’daki insan eşitliğine gönderme yapmayı hedefliyor.

Fotoğraf: © Doan Thanh Ha