Farklı coğrafyalardan üç ayrı tasarımcının kurduğu Pinwu tasarım stüdyosu, Yuhang Tasarım Kütüphanesi’ne yerleşen bir satış mağazasını hayata geçirdi. Çin tasarım geleneğine dair bir arşiv niteliği taşıyan kütüphanenin bölümleri arasındaki akışkan geçişler, mekansal bütünlük sağlıyor.

Pinwu, Çinli ürün tasarımcısı Zhang Lei, Alman mobilya ve araba tasarımcısı Christoph John ve Sırp mobilya ve mekan tasarımcısı Jovana Bogdanovic ortaklığıyla kurulmuş bir ofis. Yuhang kentinde bir araya gelen ekip, Çin’deki tasarım geleneğinden etkilenerek araştırmalarını bu doğrultuda şekillendirmiş. Ekibin en son tasarımıysa Çin tasarım dünyasına adanmış From Yuhang Rong Tasarım Kütüphanesi içinde gerçekleştirdikleri bir satış mağazası.

2

Kütüphanenin geniş iç mekanı dört ana kısımdan oluşuyor. İlk kısım ekibin Çin geleneği, malzemeleri ve üretim tekniklerine dair yaptığı araştırmalar sonucu ortaya koydukları ürünleri içeriyor.

Ziyaretçiler yapıya bitkilerle bezenmiş bir bahçeden geçerek ulaşıyorlar. Kütüphanenin yalın plan kurgusu ziyaretçileri karşılıyor; tasarımcılar tarafından bağışlanan kitapların bulunduğu kısım ferah bir okuma alanı sunuyor. Ahşap rafların ayırdığı bölümde bulunan masalar dört farklı renkte sandalyeyle tamamlanarak Çin geleneksel üslubunu yansıtıyor.

yuhong-rong-design-library-pinwu-china-designboom-09

Satış biriminin tasarımı da Yuhang’ın geleneksel malzemelerini ve zanaatini yansıtmış. Açık plan şemasıyla görsel süreklilik ve geçişlilik sağlanmış. Esnek mekan düzeni içinde saydam, renkli plastik vitrinler bölümleri ayrıştırırken gündelik eşyalar, sade mekan tasarımın içinde kendine yer bulmuş. Geniş bir kafes strüktür sandalyeler için sergileme ortamı oluşturuyor. Kütüphane içinde aynı zamanda sergi, atölye çalışmaları ve seminerler gibi etkinlikler de düzenleniyor.

Fotoğraflar: © From Yuhang Rong Design Library