Penda tarafından Pekin’de bir kafe için tasarlanan ahşap kitaplık, modüler yeşil tasarımıyla doğal bir atmosfer yaratıyor. “Home Cafe” adlı proje nüfus yoğunluğu sebebiyle giderek tükenen havadar mekanlara bir alternatif sunuyor.

Çinli bilim adamları, Pekin’deki hava kirliliğinin günlük yaşam kalitesini düşürdüğünü ve tarım sektöründe ciddi problemlere sebep olduğunu savunuyor. Bu soruna cevap vermek için kent içinde kaliteli yeşil alan oluşturma çalışmaları öne çıkıyor.  Penda ofisi de bu yaklaşımla yola çıkarak hava kalitesinin yüksek olduğu iç mekan tasarımları gerçekleştiriyor. Ofisin “Home Cafe” projesi, bu doğrultuda ortaya koyulan mimari bir çözüm olarak gösterilebilir.

2

Kitaplık, çelik ızgara sistemi içine gömülen ahşap modüllerden oluşuyor. Geri dönüştürülmüş nervürlü çelik çubuklar, kübik çerçevelere dönüştürülmüş. Bitkilerin olduğu saksılar, raflar ve aydınlatma elemanları bu çelik iskelenin içine yerleşiyor. Rafların ve saksıların tamamının ahşaptan üretilmesi tasarımda bütünlük oluşturuyor. Izgaralar içine yerleşen dolu alanlar mekan içinde bir ritim oluşturuyor.

Tasarımda kendine yer bulan az bakım isteyen bitkiler sistem içinde, kitaplığın özgün ve daimi bir parçasıymış gibi algılanıyor. Bitkilerin büyümesiyle mekanın sürekli dönüşmesi hedefleniyor. Bitkilerin hoş kokusu kütüphane içinde yer alan kafeden yayılan kahve kokusuyla birleşerek okuyuculara hoş bir atmosfer sağlıyor.

3

Kitaplık, kullanıcı ihtiyaçlarına göre değiştirilebiliyor. Çıkarılıp takılabilir modüller sayesinde tekrar tekrar tasarlanabilen kitaplık, çeşitli etkinlikler için farklı yoğunluklarda yerleştirmeler yapılarak bölücü duvar gibi çalışabiliyor. Kişiye özel ya da küçük gruplar için çalışma alanları da yine bu modül yoğunluklarıyla sağlanıyor.

Çelik strüktür tüm mekanın içine yayılarak tasarımda dil birliğini sağlıyor. Kübik çerçeveler tavana kadar uzayarak tavandaki görünür bırakılan altyapı elemanlarıyla bütünleşiyor.

Fotoğraflar: © Penda