GAIA Galeri, “2015 Türkiye’de Avustralya Yılı” projesi kapsamında Neverwhere başlıklı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide Avustralya çağdaş sanatından eserler yer alıyor.

Farklı disiplinlerden sekiz Avustralyalı sanatçının üretimlerinin yer aldığı Neverwhere sergisi, Vikki McInnes küratörlüğünde gerçekleştiriliyor. Serginin odağınıysa Neil Gaiman’ın Neverwhere adlı romanıyla Melbourne’de son dönemde kapatılan Neverwhere barının aynı olan isimleri oluşturuyor.

Londra’da geçen Neverwhere’in Aşağı Londra ve Yukarı Londra arasındaki sosyal kopukluk üzerine kurulu hikayesi, sergiye ilham kaynağı olarak veriliyor. Yukarı Londra’dakilerin, şehrin karanlık tarafı olan Aşağı Londra’yı tanımadan yaşamaya devam etmesi ve iki kesimin de kendilerini birbirlerinden yalıtması üzerinde durulmuş. Neverwhere aynı zamanda Melbourne’de “drag queen ve kinglerin” boy gösterdiği bir barın adıymış. Son dönemde kapatılan bar, şehrin tenha bir bölgesinde, çevreden izole olan bir karaktere sahipmiş. Sergi bu iki hikayenin kesiştiği noktaya; toplumun normlar üzerinden sınıflandırılmasını, görünürdekiler ve karanlıkta kalanlar arasındaki ayrımı koyuyor ve bir eleştiri olarak ortaya çıkıyor.

Heykel, resim, video gibi farklı tekniklerle gerçekleştirilen üretimlerin yer aldığı sergi 12 Eylül’e kadar İstiklal Caddesi üzerindeki GAIA Galeri’de ziyaret edilebilir.