İrlanda’nın  modern mobilya üreticilerinden Thomas Montgomery firması için tasarlanan Float, modüler bir oturma birimi olarak kurgulanmış. İrlandalı tasarım ofisi Perch, tasarımları Float’dan 21. yüzyıl çalışanları için düşünülen bir konsept olarak bahsediyor.

Perch, kurulduğu 2008 yılından beri tasarımlarda duygusal ve psikolojik olarak insan hareketlerini anlamak ve bunları kullanmak üzerine araştırmalar yapıyor. Float tasarımından, günümüz çalışanlarının diğer çalışma arkadaşlarıyla rahatlıkla bir araya gelebilecekleri modüler bir sistem olarak söz ediyorlar. Çalışma ünitesi, ofis ya da başka bir ortamda kısa süreli bir araya gelme ve kendiliğinden mekansal bir çalışma alanı yaratmada esnek bir çözüm ortağı gibi görünüyor.

Float-924x688-924x688

Üretici firma Thomas Montgomery, Float ürününü; modüler, rahat oturma imkanı sunan, ihtiyaçlara cevap veren ve geleneksel çalışma alanlarına bir alternatifi olarak yorumluyor. Gövdesi çelik borudan üretilirken çalışma tablası ahşap üzerine kumaş kaplanarak kurgulanmış. Yaslanma kısmı ise bir arada çalışma için etkili bir yüzey tanımlıyor.

Bu tip bir ürün alternatif bir çalışma ortamı sunduğu için kullanıcının performansı da artıyor. Tasarım ekibi de ürünün kullanıcılara verdiği rahatlık sayesinde ofiste kaliteli bir ortam oluşturduğunu vurguluyor. Ekip özellikle eğitim alanındaki çalışma birimlerinin oldukça sıkıntılı olduğunu belirtiyor ve ekliyor; “Özel araştırmalar yapıyoruz ve özellikle eğitim alanındaki birimlerin standartlarının değişmesi ve yeni tasarımlarla iyileştirilmesi üzerine çalışıyoruz.”

float_170815_03

Fotoğraf: © Perch, Thomas Montgomery