MoMA’nın son sergisi “Endless House” mimarların ve tasarımcıların konutu evrensel bir tema olarak el alış şekillerini inceliyor. 6 Mart 2016’ya kadar ziyaret edilecek olan sergi, Robert Menschel Mimarlık ve Tasarım Galerisi’nde yer alıyor.

Çizim, fotoğraf, video, yerleştirme ve maketten oluşan MoMA koleksiyonundan bir seçki sunan sergi, mimarların konut tasarımını evrensel bir tema olarak ele alışlarını ve tarih boyunca konut tipolojisinin mimarlık disiplini içinde nasıl evrildiğini gözler önüne seriyor.

metalocus_endless-house-moma_07_1080

Sergi aynı zamanda ölümünün 50. yıl dönümünde Viyanalı mimar ve sanatçı Frederick Kiesler’i de anıyor. Adını Kiesler’in gerçekleşmemiş projesinden alan sergi, onun mimarlık mirasını yeni nesillerle buluşturuyor.

Mies van der Rohe, Frank Gehry, Peter Eisenman ve Rem Koolhaas gibi tanınan mimarların ilgi çekici konut tasarımları da sergi kapsamında yer alıyor. Louise Bourgeois, Bruce Nauman, Mario Merz and Rachel Whiteread’in üretimleri de sanat alanında konuta dair yaklaşımları ele alıyor. Tüm bu üretimler konutun nesiller ve disiplinler arasında yerleştiği merkezi ve bütünleştirici konumu gözler önüne seriyor.

metalocus_endless-house-moma_04_800

MoMA, konutun her türlü kültürel farkılıklara rağmen dünyanın tümünde sahip olduğu değerden yola çıkarak sergiyi gerçekleştiriyor. Tarih boyunca yaşanan kültürel dönüşümlere ve toplumsal hareketlere rağmen “tek aile” için tasarlanan konutun koruduğu sabit değeri araştırıyor.

Fotoğraf: © MoMA