Stockholm Kültür Festivali kapsamında Norrbro Köprüsü’nde tasarlanan Superstructure isimli geçici yerleştirme, insanların bir araya geldikleri kamusal bir alan tanımlarken renkli tasarımıyla görsel olarak da oldukça ilgi çekiyor.

Riksdag Belediye Binası ve Stockholm Sarayı’nı gören 10 metre yüksekliğindeki strüktür, Norrbro Köprüsü üzerinde konumlanıp festival alanına dikkat çeken bir geçit sağlıyor. Renkli tasarımlarıyla tanınan mimar Morag Myerscough ve sanatçı Luke Morgan, Superstructure yerleştirmesiyle özellikle gençlerin atölyelere ilgisini çekmeyi hedefliyor. Atölye kapsamında gerçekleştirilen yerleştirmenin üretilmesinde öğrenciler katkı sağlamış.

2

Dört günlük kurulum ve iki günlük parçalanma süresi tanımlanan strüktür, dört adet taşıma konteynerinin etrafını saracak şekilde yerleştirilmiş. Bu sayede kurulum hızlıca yapılırken çeşitli atölyeler için de güvenlikli, sessiz alanlar tanımlanıyor. Strüktür tasarımında  yerinde üretilen malzemeler tercih edilmiş.

3

Stockholm Kültür Festivali’nin bu yılki teması “İngiltere” olarak belirlendiğinden festival bünyesinde İngiliz kültürü ile ilgili çeşitli etkinlikler yer alıyor. Bu kapsamda, beşer kelimelik kısa şiirleriyle tanınan İngiliz şair Yemisi Blake’in şiirleri, oturma elemanlarının etrafındaki gölgelik olarak işlev gören kulelere yerleştirilmiş.

Fotoğraf: © Morag Myerscough,  Luke Morgan