İki yılda bir verilen Moriyama Raic Uluslararası Ödülü’nü Liyuan Kütüphanesi’yle Çinli mimar Li Xiaodong kazandı. Xiaodong’un kütüphanesi, konumlandığı kasabaya modern bir yapı sunarken aynı zamanda yerel malzeme kullanımıyla bölge yapılarına öykünüyor.

stringio

Pekin’deki küçük bir kasaba olan Huairou’da tasarlanan Liyuan Kütüphanesi, iki kattan oluşuyor. Kasabanın merkezine yürüyüş mesafesinde olan yapı, göl kıyısında inşa edilmiş. Eğimli araziyle bütünleşen bina, açık ve kapalı alanlardan oluşuyor. Mimari ekip araziyi yapıya göre şekillendirmek yerine topoğrafyayı kullanmak yönüne gittiklerini belirtiyor. Böylece kot farklılıkları yaratan eğim, iç mekanda işlevsel alanların oluşmasını sağlamış. Merdivenlerle ulaşılan mekanlar, bireysel ve ortak çalışma alanlarının oluşmasına olanak tanıyor.

stringio (1)

Yapı, kasabaya yabancı bir kütle gibi eklemlenmek yerine modern, aynı zamanda da yerel bir tasarım sunuyor. Yarı geçirgen cephe, yerel halkın yıl boyunca topladığı ahşap kütüklerle tasarlanmış. Cephenin geçirgenliği, iç mekana doğal ışık ve iklimlendirme sağlıyor. Öte yandan kütüphane, etrafını saran yerel kabukla birlikte doğal peyzajın iç mekandan da algılanmasını sağlıyor. Yapının göle bakan cephesini boylu boyunca geçen balkonlar, farklı manzara noktaları yaratırken kullanıcılar için de açık mekanlar yaratıyor. Dramatik peyzaj içinde modern bir nesne izlenimi uyandıran Liyuan Kütüphanesi, kasabayı turistik bir çekim merkezi haline getirmeyi amaçlıyor.

stringio (3)

Fotoğraflar: © Li Xiaodong Atelier