Karina Smigla-Bobinski’nin ExtraOrdinary sergisi kapsamında tasarladığı kinetik heykel “Ada”, katılımcıların etkinleştirdiği dev bir çizim makinesi olarak yoğun ilgi görüyor. İngiltere’de yer alan The Lowry galerisinde düzenlenen sergi, 18 Ekim’e kadar ziyaret edilebilir.

Polonyalı Karina Smigla-Bobinski, sanatçıların kullandığı gündelik objeleri beyaz bir odanın içine sergilediği yerleştirmesiyle eleştiriyor. Üzerine karakalemler yerleştirilmiş şeffaf dev balon, insan eliyle hareket ettirilebilir analog bir makine gibi kurgulanmış. İlk bilgisayarların da henüz insan müdahalesine daha çok ihtiyaç duymasından dolayı sanatçı, yerleştirmesine ilk bilgisayarı programlayan Ada Lovelace’in adını vermiş.

1

Helyum gazıyla şişirilmiş ‘Ada’, ziyaretçileri kendini odanın bir köşesinden diğer köşesine itmeye teşvik ediyor. Katılımcıların fiziksel temaslarıyla hareket eden dev top, üzerindeki kalemler yardımıyla mekanın içindeki beyaz duvarları çizmeye başlıyor. Böylece aslen bir sanat nesnesi olan yerleştirme, ziyaretçilerin katılımıyla mekanı da bir sanat eserine dönüştürüyor ve katılımcı üretimi teşvik ediyor.

3

Avrupa’dan pek çok sanatçıyı buluşturan ExtraOrdinary sergisi, “Çağdaş Sanatta Gündelik Nesneler ve Hareketler” temasıyla katılımcılarına eğlenceli, yaratıcı ve etkileşimli bir ortam sunuyor. Katılımcıların sergilenen üretimlerle etkileşimde bulunabilmesi, sergiye yaşayan ve sürekli değişen bir kimlik kazandırıyor.

18 Ekim’e kadar devam edecek sergi programı hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf: © The Lowry