Mezzo Atelier, kamusal sanat festivali “Walk and Talk Azores” kapsamında bir iç mekan yerleştirmesi tasarladı. Geçici yerleştirme, festivalin çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan ana üssü olarak kullanılacak.

Bu yıl beşincisi düzenlenen festival kapsamında atölye çalışmaları, seminerler gibi çeşitli etkinlikler düzenleniyor. İki hafta süren etkinliğin gerçekleşeceği ana mekan da bir çekim merkezi haline gelmesi hedeflenerek tasarlanmış. “Big Horn” adlı ahşap yerleştirme tüm mekana yayılarak ahşabı alışık olmadığımız bir tasarımla ortaya koyuyor.

2

Yerleştirme, girişi sağlayan dar kapıdan itibaren yayılıyor ve mekanı yeniden şekillendiriyor. Zemin seviyesinden yükseltilen kapıdan girildiğinde katılımcıları karşılayan ahşap platform, mekanın ortasına kadar borazan gibi genişleyerek kullanıcıyı içeri davet ediyor. İç mekanın bu davetkar formu, katılımcıların etkinliklerde daha aktif rol almalarını hedefliyor. Ana etkinlik alanına doğru inen bir rampaya dönüşen platform, görsel iletişimi de kuvvetlendiriyor.

3

Yerleştirmeyi oluşturan ahşap latalar, yerleştirmeden koparak bar alanını oluşturuyor. Mimarlık öğrencilerinin ürettiği ahşap mobilyalar da mekanda dil bütünlüğünü sağlıyor. Serbest mekan kurgusu ziyaretçilerin de mekanı ihtiyaçlarına göre dönüştürmesine olanak tanıyor. Ek olarak tasarlanan bir diğer ahşap platform da konuşmacılar, sanatçılar ve diğer yürütücüler için sahne görevi görüyor.

Fotoğraf: © Rui Soares, Sara Pinheiro, Milton Pereira