Vahap Avşar’ın AND Yayınevi’ne ait kartpostallardan oluşan koleksiyonu “Kayıp Gölgeler” başlığıyla Salt Beyoğlu’nda sergileniyor. Sergide ziyaretçileri 70’lerin Türkiye’sine uzanan imgesel bir yolculuk bekliyor.

Buluntu imge ve temsiliyet üzerine çalışmalar gerçekleştiren Avşar, 2010’da AND’ın kapsamlı bir kartpostal envanterine sahip olan koleksiyonunu satın almış. Sergi, mizanpajı ya da baskısı yapılmamış imgeler arasından 50 fotoğraflık bir seçki sunuyor.

54871_VA_16

Orijinal filmlerden daha büyük boyutta basılan fotoğraflar, kendini taşıyabilen 25 üniteye önlü arkalı yerleştirilmiş. Lina Bo Bardi’nin 1968’de São Paulo Sanat Müzesi için tasarladığı sergileme elemanlarından ilham alınarak üretilen üniteler, Tuşpa Mimarlık’tan Nilüfer Kozikoğlu imzasını taşıyor. Ünitelerle duvarlardan bağımsız bir “imge ormanı” oluşturmak hedeflenmiş.

Kayıp Gölgeler; aile üyelerine, dostlara, sevgililere seyahatten, askerden ya da uzak diyarlardan manzaralar içeren kartpostal yollama alışkanlığının son demlerinin yaşandığı 1970′lerin sonları ve 1980′lerin başlarına, yani internet çağının öncesine denk düşüyor.

54871_VA_47

Sergi, ziyaretçilerini 1970’lerin Türkiye’sine doğru fotoğrafik bir yolculuğa çıkarıyor. Anadolu’da şehir şehir, köy köy dolaşan fotoğrafçılar sokakları, meydanları, coğrafyanın arketip güzelliklerini belgelemişler. Fotoğraflar coğrafyanın kaydını tutuyor ve dikkatle kurgulanmış, pozlanmış kompozisyon ve temsiller sunuyor. 70′lerin gergin siyasi ortamında ve 12 Eylül Darbesi’nin getirdiği baskı dönemi sırasında coğrafyanın “açık stüdyo” olarak ele alınması serginin ilgi çekici bir diğer yönü.

11 Ağustos’ta kapılarını açan Kayıp Gölgeler sergisi 27 Eylül’e kadar ziyaret edilebilir.

Görseller: © Vahap Avşar