Curtin Üniversitesi’nde kampüs gelişme planı kapsamında, ortak alanları canlandıracak projeler gerçekleştiriliyor. JCY Mimarlık ve Kentsel Tasarım ofisi de bu çerçevede bir avlu düzenlemesine imza attı.

Eğitimde verimlilik ve sürekli ilerlemenin öğrencilere kaliteli mekanlar sunmaktan geçtiğini savunan Curtin Üniversitesi, kampüs yaşamını etkin kılmaya dönük çalışmalar gerçekleştiriyor. Kampüsteki ortak alanları canlandıracak fiziksel değişimlerin eğitim kalitesini de artıracağı fikri, ortak alan düzenlemelerinde öne çıkıyor. Bu doğrultuda kampüs içinde, JYC ofisinin tasarladığı avlu gibi kimi alanlar kilit noktalar olarak belirlenmiş.

3

JCY ofisi kampüsteki ana bağlantı noktalarından biri olan Wesfarmers avlusunu düzenlemeye yönelik bir üst örtü tasarladı. Fakülte binasına ait avlunun etkinlikler için esnek ve canlı bir mekana dönüşmesi hedefleniyor.

Tasarım, fakülte binası ve etrafındaki yapıları çelik bir strüktürle birbirine bağlıyor. Renkli ve gözenekli panellerle kaplı strüktür, taradığı geniş alanı tanımlıyor. Paneller hava koşullarına göre açılıp kapanabilmeleri sayesinde iklimsel konfor sağlıyor.

2

Alan farklı işlevlere cevap verebilmesi için esnek bir yerleşim düzeniyle donatılmış. Öğrencilerin gündelik olarak toplandıkları mekan, gerektiğinde açık hava dersleri ya da şenlikler gibi çeşitli işlevlere göre yeniden düzenlenebiliyor. Avluda gerçekleştirilecek film geceleri ve müzik şenlikleriyle öğrencilerin kampüsle kurdukları etkileşimi tetiklemek ve canlı bir öğrenme ortamı hedefleniyor.

Fotoğraf: © Rob Ramsay