San Francisco sokaklarında sürdürülebilir açık hava yerleştirmeleri hızla çoğalıyor. Interstice Architects’in tasarladığı Sunset Parklet de kamusal mekanı canlandırarak sokağın etkin kullanımına katkı sağlıyor.

New York’taki High Line Park, kamusal alanın dönüşümü üzerine bir rol model haline geldi. Doğru tasarlanmış kamusal alanların kentlilerin yaşam kalitesini artırdığını ortaya çıkararak atıl açık alanlara dair bir dönüşüm akımı başlattı. Oysa ki San Francisco’da farklı bir tutum sergilendi. Kaldırımlar, kamusal bir işgal alanına dönüştürülerek üzerlerine “parkletler” kuruldu.

2

Interstice Architects’in gerçekleştirdiği Sunset Parklet de San Francisco’nun kent peyzajına katılan pek çok parkletten biri. Geçici bir yerleştirme olarak üretilen tasarım, yerel halkı etkin kullanıcılara dönüştürmeyi hedefliyor. İki araç uzunluğundaki park alanına yerleşen Sunset Parklet, çevresindeki ticari birimleri canlandırmayı hedefliyor.

3

Topoğrafyayla Uyumlu Tasarım

Parklet’in ahşap strüktürü San Francisco’nun topoğrafyasından esinlenerek kurgulanmış. Dört farklı kotla tasarlanan parklet, yükselip alçalarak San Francisco sokaklarını taklit ediyor. Dinlenme ve yemek yeme işlevlerini barındıran strüktürde aynı zamanda bisiklet park alanı, bitki tarhları ve sokak hayvanları için suluklar yer alıyor. Topoğrafik platformlar, yer yer bisiklet park alanı için hemzemin olurken yer yer de yükselerek oturma ve yeme alanlarını oluşturuyor.

4

Sürdürülebilirlik kavramı San Francisco’daki diğer parkletlerde olduğu gibi Sunset Parklet’te de tasarımda ön plana çıkıyor. Strüktür tasarımı, geri dönüştürülebilir malzemelerle tasarlanmış.

Fotoğraf: © Cesar Rubio