İstanbul Fransız Kültür Merkezi dünya barışına adanmış karikatürlerden oluşan Barış Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’ndan seçki sunan sergi, 31 Ağustos’a kadar ziyarete açık.

Bütün dünyada Karikatür Oscarları olarak bilinen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür yarışması 1983’ten beri her yıl düzenleniyor. Yarışma, şiddet ve ayrımcılığın küresel istikrarı tehdit ettiği modern dünyada, hoşgörünün her zamankinden daha çok önem kazandığı, karikatürün de hoşgörü ve sağduyuya dayalı olduğu, farklı düşünce ve inançlara açık bir toplumun yapıtaşlarından biri olduğu düşüncesinden hareketle düzenleniyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden pek çok karikatüristin katıldığı yarışma günden güne ölçeğini ve önemini büyütüyor.

Birleşmiş Milletler bünyesinde New York’ta açılan Barış Sergisi bu yıl güncellenerek İstanbul’da ziyaretçileriyle buluşuyor. 31 Ağustos’a kadar ziyarete açık olan sergide dünyaca ünlü karikatüristlerden oluşan jürinin seçtiği çizimler yer alıyor.

Aydın Doğan Vakfı karikatür müzesine buradan ulaşabilirsiniz.