Tek bir ürün üzerinde basit değişimler tasarlayarak mobilya serileri üretmeyi seven ekip Nendo, bu kez Twig isimli bir sandalye serisi tasarladı.

Oldukça üretken zamanlar geçiren tasarım ekibi Nendo geçtiğimiz yıldan beri pek çok oturma elemanı tasarladı. İtalyan mobilya firması Alias için tasarlanan Twig isimli sandalyeninse beş çeşidi bulunuyor. Sırt ve kol kısmı değiştirilebilen Twig serisi tasarımda estetik kaygıları karşılarken işlevsel olarak etkili olmama potansiyeline sahip gibi görünüyor.

2

Temel olarak iki parçadan oluşan sandalyenin ayakları ve oturma kısmı bütüncül bir şekilde alüminyumdan üretilmiş. Sandalyenin ayakları için tasarımın değişmeyen sabit öğesi denilebilir. Kolların başladığı sap noktalarınaysa ahşaptan üretilmiş olan sırt ve kol bölümleri takılıyor.

3

Alias özellikle alüminyum üzerine özelleşmiş bir mobilya firması olduğu için bu malzemeyi esas öğelerden biri olarak kullanmışlar. Bu nedenle dört ince “çubuk” ayak ve oturma kısmı alüminyumdan üretilmiş . T şeklindeki elemanlar, bağlantı parçaları, yüksek ya da alçak sırt parçalarının hepsi eğrisel biçimlerde tasarlanarak daha yumuşak bir görüntü elde edilmiş. Ayaklardan çıkan dört adet sapa yerleştirilen ahşap üst öğeler ayrıca plastik ya da kumaş kaplı plastikten de üretilmiş ve değişebilme potansiyelleri artırılmış.

4

Takılıp çıkarılabilen parçalar şeklinde tasarlanmış olan Twig sandalye, taşıma ya da depolama esnasında parçalarına ayrılarak yerden tasarruf edilebiliyor. Sandalyenin değiştirilebilir sırt ve kol kısımlarının tasarlanmasının bir diğer amacıysa farklı oturma deneyimlerinin elde edilmesi olarak açıklanıyor.

Fotoğraflar: © Akihiro Yoshida