Dönem dönem değişen ve gelişen, zaman içinde sadece fiziksel ihtiyaçları karşılamaktan öteye geçen otel tasarımları yolculukta bir durak olmaktan çıkıp bir varış noktası haline geldi. Mimarlar ve tasarımcılar da dünyanın hemen her yerinde birbirinden farklı tasarımlara imza atıyorlar. 

Oteller en eski uygarlıklardan beri konaklama hizmeti veriyor. Her dönem farklı olanaklarla donatılan oteller, ilk başlarda yollarda gezginlerin atlarıyla konaklamaları, yeme-içme ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla kurulurken değişen yaşam anlayışları otelleri de çeşitlendirdi. Özellikle son dönemde müşterilerine yalnızca hizmet sunmaktan öte farklı temalarla  farklı deneyimler sunmak üzere tasarlanmış oteller dikkat çekiyor.

Standart otel tipolojisinin getirdiği modüler yatak odası tasarımları, ilerleyen teknoloji ve değişen beklentiler ile temelden sarsılıyor. Dünyanın çeşitli yerlerindeki farklı anlayışlar da deneyimleri birbirinden ayırıyor. Japonya’da kapsül oteller farklı bir deneyim sunarken kent içinde değişik konseptlerle donatılmış odalara sahip otellerle farklı tarihsel dönemlerine yolculuk etmek ya da dünyaca ünlü bir sanatçının hayatına bir pencere açmak mümkün hale geliyor.

Japon Kapsül Oteli

Japonya’da ortaya çıkan “kapsül otel” kavramı, konaklama ihtiyacına ekonomik bir çözüm olarak sunulmuş. Dikdörtgen konteynerlerden oluşan sistem sadece bir yatağı içeriyor. Islak hacimler ise müşterilerce ortaklaşa kullanılıyor.

9H kapsül oteli ise Japonya’nın Kyoto kentinde uygulandı. Geleneksel tipolojinin yorumlanmasıyla tasarlanan otel, asgari alanda lüksün hayal olmadığını vurguluyor. Fumie Shibata tasarımında “minimum geçiş alanı”nda gerekli ve yeterli olan koşulları araştırmış.

9-hours-capsule-hotel-07

Proje konsepti için dokuz saatlik bir yaşam döngüsü kurgulanıyor. Bir saat duş, yedi saat uyku, bir saat de dinlenme molasını birleştirerek dokuz saat tamamlanıyor ve bu süre konaklama için ideal zaman dilimi olarak belirleniyor. Kapsüllerin her biri uykuya ayrılan süreyi konforlu kılmak üzere dijital olarak kontrol edilebilen ışıklandırma sistemiyle donatılmış. Ayarlanan saate göre kapsülün ışıkları yanarak müşteriyi uyandırıyor.

Sanatsal Kent Oteli

Avustralya’nın başkenti Canberra’da gerçekleştirilen otel ise tasarım sürecinde farklı disiplinlerden pek çok kişiyi bir araya getiriyor. Otelin girişinde müşterileri bir ahşap “patlaması” karşılıyor. Bu yerleştirme daha önce bu alanda bulunan binanın yıkımından arta kalan parçalarla oluşturulmuş.

Destin-Hotel-Hotel-Canberra-1

Kentin sanat ve kültür merkezinde tasarlanan “Nishi” binasının üç katına yerleşen otelin her bir odası Avustralya’nın geleneksel barakalarından esinlenerek planlanmış. Duvarlar kilden, yataklar meşeden üretilerek odalarda birbirine benzer bir tipoloji yaratılmış; ancak her oda özenle seçilmiş bir sanatsal çalışmayla farklılaşıyor. Yirminci yüzyıldan kalma mobilyalar da proje kapsamında restore edilmiş.

Otelin resepsiyon, kütüphane, yemek salonu ve bar gibi müşterek alanları, Molongo Group ve işbirliklerinin ortak çalışmasıyla tasarlanmış. Beton bloklardan elemanlar ve ahşap tavan kaplaması kullanılarak müşterilere doğal ve samimi bir ortam sunmak hedefleniyor.

Yemek salonu ve bar Avustralya’da savaş sonrası yaşanan göçe atıfta bulunmak amacıyla eklektik bir tarzda tasarlanmış. Odalarsa orijinal, rahat, yaratıcı ve hareketli olarak dört farklı ana tema etrafında şekilleniyor.

Uçurumda Bir Gece

Peru Andları üzerinde İnkaların başkenti Cuzco’nun Kutsal Vadi’sinde asılı bir kutu içinde uyku deneyimi macera tutkunlarını bekliyor. Uçurumun yaklaşık 120 metre yukarısında asılı duran üç kapsül, uzay filmlerini andıran bir görüntü sunuyor. Isı dayanımlı havacılık malzemelerinden üretilen kapsüller, vadinin eşsiz manzarasını kelimenin tam anlamıyla müşterilerinin ayağının altına seriyor.

skylodge-adventure-suites-natura-vive-glass-pods-peru-designboom-01

Skylodge Macera Süitleri, Natura Vive ekibi tarafından her yaştan insana dağcılık deneyimi yaşatmak üzere tasarlanmış. Heyecanlı konaklama deneyiminin bir parçası olarak, müşteriler kapsüllerine ulaşmak için ya tırmanmak ya da zorlu bir yürüyüş parkurunu tamamlamak zorunda kalıyor.

Her bir kapsül yatak, bir banyo ve yemek bölümü içeriyor. Konforlu yaşam koşullarının ve doğal havalandırmanın sağlanabilmesi için kapsüllerde pencereler de yer alıyor. Alüminyum ve polikarbonattan oluşan kapsüller tamamen şeffaf; müşterilerin gizliliği ise perdelerle sağlanıyor.

Ağaçlara Tutunmak

İsveç’in kuzey ormanlarında ağaç gövdesine tutunan kutular doğayla iç içe bir tatil sunuyor. Dörde dört boyutlarında modüler küplerden oluşan odalar, aynalı camlarla kaplanmış. Gökyüzünü ve ormanı yansıtan kutular bu sayede orman içinde mükemmel bir kamuflaj sağlıyor. Odaların pencereleri de sınırsız bir manzaraya bakıyor.

Trädhotellet Harads 2010/09

Doğaya mümkün olduğunca az temas ederek doğanın içine yerleşme fikri, insanın yaşadığı çevreyle kurduğu ilişkiyi de sorguluyor. Doğaya sahip olmadan onunla saygılı bir iletişim kurabilmek projede ön planda tutulmuş. Bu bağlamda ormanın ev sahipliği yaptığı kuşlar da göz ardı edilmemiş. Kuşların yapıları algılayıp kendilerini yaralamalarını önlemek için yansıtıcı camlar ultraviyole filmlerle kaplanmış. Sadece kuşların görebildiği bu katman onların yapılara çarpmalarına engel oluyor.

Modüler odalar iki kişinin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanmış. Yatak odası, yemek odası ve banyonun yer aldığı odaların çatıları da teras olarak kullanılıyor. Kelepçelerle ağaçların gövdesine asılmış bu kutulara ulaşım ise ağaçlar arasında bulunan köprülerle sağlanıyor.