Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid’in 40 yıllık kariyer yolculuğu Saint Petersburg’daki Ermitaj Müzesi’nde görücüye çıkıyor. Meslek hayatının ilk yıllarında oluşturduğu tasarım kararlarından bugüne kadar üzerinde çalıştığı projelerini içeren sergi 27 Eylül’e kadar devam ediyor.

zaha-hadid-retrospective-state-hermitage-museum-saint-petersburg-russia-designboom-04

Tarihi Ermitaj Müzesi’nin en büyük salonlarından biri olan Nicholas Salonu’nda gerçekleştirilen serginin tasarımı Ermitaj Müzesi küratörü ve Zaha Hadid Architects ortaklığında gerçekleşti. 300’den fazla ürünün yer aldığı sergide Zaha Hadid’in 1980’lerden itibaren gerçekleştirdiği maketler, çizimler, heykeller, endüstriyel tasarım ürünleri ve projelere ait fotoğraflar ziyaretçilerle buluşuyor.

za

Sergide Zaha Hadid’in avangard hareketi keşfinin altı özellikle çizilerek bugünkü “Zaha Hadid mimarlığına” nasıl bir keşif sürecinden geçerek ulaştığı tarif ediliyor.

1

Mimara uluslararası başarı ve ün kazandıran tamamlanmış projelere ait maketler ve çizimler de sergi kapsamında yer alıyor. Çin’deki Guangzhou Opera Binası, Bakü’deki Haydar Aliyev Merkezi, Londra’daki Londra Olimpik Yüzme Havuzu bu projelerden bazıları.

zaha-hadid-retrospective-state-hermitage-museum-saint-petersburg-russia-designboom-09

Fotoğraf: © Ermitaj Müzesi