Japonya’nın geleneksel kapsül otel tarzı, Compaan ve Labeur tarafından doğadan esinlenilerek yeniden yorumlandı. Bal peteği şeklinde tasarlanan modüler konaklama birimleri, kamp alanlarına uyarlanabilecek yeni bir çözüm sunuyor.

İlk olarak Japon mimarlar tarafından ortaya atılan “Metabolist Mimari” akımı Belçikalı tasarımcılar Compaan ve Labeur’i de etkilemiş. Akımın uygulanan ilk örneği olan Nakagin Kapsül Kulesi, çevresel değişime uyum sağlayan organik bir yapı olarak inşa edilmişti. Birimlerin birbirini tekrar ederek çoğaldığı bu yapı B-And-Bee projesi için de ilham kaynağı olmuş.

Bal arılarının yaptığı peteklerin strüktürel yapısından da etkilenen tasarımcılar bu iki yapısal örneği bir arada yorumlayarak ortaya farklı bir seçenek sunan konaklama birimini çıkarmışlar. Altıgen uyku hücrelerinden oluşan B-And-Bee, birbiri üzerine yerleştirilerek çoğalan petekvari bir yapı sergiliyor. Özellikle festival alanları için tasarlanan birimler, topluca kalınan alanlarda konaklama olanaklarını mümkün olan en güvenli şekilde çözümlemeyi amaçlıyor.

2

Her bir hücre çelik, ahşap ve çadır bezinden üretiliyor. Peteğin en geniş kesitine bir yatak yerleştirilerek hücre ikiye bölünüyor. Alt kısımdaki alansa konaklayan kişilerin eşyalarını depolamalarına imkan sağlıyor. Hücrelerin her birinde kilitli dolap, aydınlatma sistemi ve elektrik bulunuyor. Standart kamp alanlarında kullanılan çadırlara göre en büyük yararı, kurma zahmetinin ortadan kalkması ve eşyaların güvenli bir şekilde petekler içinde bırakılabilmesi olarak özetlenebilir. Böylelikle kamp yaparken ya da bir festival sırasında eşyalarınızı sürekli taşımak zorunda kalmıyorsunuz.

3

Antwerp’te düzenlenen bir tasarım yarışmasında birincilik ödülü kazanan B-And-Bee, ilk olarak 6 hücreli bir sistem olarak Gent’teki bir festivalde uygulandı. Kent içindeki yoğunluk nedeniyle geniş alanlara sahip olmayan etkinlikler için güvenli ve pratik bir konaklama yöntemi olarak dikkat çekiyor. Modüler hücreler, küçük bir alanda yükselerek daha geniş bir dolaşım alanı sağlıyor.

Fotoğraf: © Achilles Design