Üç boyutlu yazıcılar mimarlıkta ve mühendislikte yeni sahalar açıyor. Bu yazıcılar sayesinde içlerinde otomotiv, havacılık ve sağlık sektörlerinin de bulunduğu birçok alanda, geleneksel makinelerin üretemediği karmaşık ve devasa ürünler ortaya konuyor.  

Üç boyutlu yazıcı teknolojisiyle ilgilenenlerin yakından tanıdığı Finli tasarımcı Janne Kyttanen’in son ürünü The Sofa So Good bu teknolojiyle üretildi. 150 x 75 x 55 cm boyutlarında ve ağırlığı sadece 2.5 kilo olan tasarım, 2.5 litre akışkan reçine kullanılarak tek parça halinde 3D Systems ProX 950 SLA sistemi ile üretiliyor. Daha sonraysa reçine bakır ve kromla kaplanıyor. Koltuğun baklava biçimindeki tasarımı, 100 kiloluk bir insanı dahi rahatlıkla taşıyabilecek dayanıklı bir yapı sağlamış.

17537785510_7d0a5ea23e_o

Janne Kyttanen, doğadan ilham alan, ipekböceği kozası ve örümcek yuvası gibi ağ yapıları inşa eden bir tasarımcı 3D Systems yazılımlarının yaratıcı yönetmenliğini yapan Kyttanen, bu tasarımla beraber sadece üç boyutlu yazıcıların gelişen teknolojiyle birlikte geldiği son noktayı göstermekle kalmıyor aynı zamanda üretim sırasında malzemeyi israf etmeden kurtarabileceğimize de dikkat çekiyor. Öyle ki The Sofa So Good’un yapısı zaten bu düşünülerek tasarlanmış. Tasarımcı bu üretim modelinin, ürünleri hiçbir malzeme artığı olmadan nasıl inşa edebiliriz sorusuna bir örnek ve bir başlangıç olduğunu söylüyor.

16412399548_72cf27286b_h

Janne Kyttanen: “Aslında karmaşık yapılar inşa ederken doğadaki birçok oluşum bize yol gösteriyor. Örneğin bir örümceğin inşa ettiği ağ, bir ipekböceğinin yaptığı koza ya da bir kuşun iskelet yapısı. Tüm bu organik strüktürler bize doğada, bir malzeme ile fonksiyonun mükemmel bir birlikteliği olduğunu aktarıyorlar.” diyor.

Janne Kyttanen’in ağzından The Sofa So Good tasarımı ve üretimini izlemek isteyenler için: