Bartlett Yaz Sonu Sergisi, mimarlık öğrencilerinin işlerini sergilediği bir dönem sonu etkinliği. Londra’daki Bartlett Mimarlık Okulu öğrencilerinin çizim, model, film, multimedya yerleştirmeleri ve dijital imalatlarını sergilendiği etkinlik, yaratıcı bir görsel seçki sunuyor. 

26 Haziran tarihinde gelenekselleşmiş bir açılış partisine ev sahipliği yapan etkinlik, ünlü İspanyol mimar Carme Pinós’un konuşması ile başladı. Her yıl 10.000′in üzerinde kişinin ziyaret ettiği etkinlikte haritalama, kendi evini inşa etme ve Minecraft atölyesi gibi çocuklara yönelik aktiviteler de yer alıyor. 11 Temmuz’a kadar devam edecek etkinlik kapsamında “Bartlett Kitabı” adı verilen ve öğrencilerin yıl boyunca yaptıkları çalışmalardan bir seçki sunan kitabın da tanıtımı yapıldı.

domus-01-scanlab

Etkinliğin düzenlendiği bina, yine Bartlett Mimarlık Okulu’ndan mezun iki öğrenci tarafından dönüştürülmüş. Bu dönüşüm süreci 2010 yılından bu yana Matthew Shaw ve William Trossell’in ScanLAB projeleri kapsamında üç boyutlu tarayıcı ile dijital platforma geçirilmiş. Dijital ortama geçirilen sergi mekanı içindeki ürünlerle birlikte akıllı cihazlar için bir uygulama haline getirilip piyasaya sürülmüş. Böylece sergiyi, uygulama sayesinde sanal ortamda da gezmek mümkün.