Kengo Kuma, Pekin’de Yasak Şehir’e bakan bir çay evi tasarladı. Birbirine geçen polietilen plastik çubuklarla oluşturulan ızgara sistem, şehrin mimari tipolojisini oluşturan geleneksel tuğla kullanımına da gönderme yapıyor. 

Yasak Şehir’in doğu kapısında yer alan eski çay evi Kengo Kuma tarafından restore edildi. Asya çay evlerinin tamamında kullanılan geleneksel ahşap ve duvar kağıdı kaplamasına farklı bir yorum katan Kuma, yapıyı geçirgen plastik bir malzemeyle kurgulamış.

5

Birbirine geçen polietilen çubuklarla oluşturulan ızgara sistem, tüm mekanı şekillendiriyor. Plastik örüntü, iç mekanda oluşturduğu köşe detaylarıyla işlevsel kullanımlara olanak tanıyor ve tavandan sarkarak mekana görsel zenginlik katıyor. Malzemenin geçirgenliği de yapının gün ışığından faydalanmasını sağlıyor. Duvarlardan tavana kadar uzayan bu tasarım tekniği, özel oda bölüntülerini oluşturuyor. Bu modüler sistem, çatıya kadar uzanarak Yasak Şehir’e bakan bir seyir terasına dönüşmüş. Plastikle oluşturulan örüntü aynı zamanda şehirdeki yapılarda kullanılan geleneksel tuğla tekniğine de gönderme yapıyor.

Fotoğraf: © Koji Fujii