Jæren’daki Tu İlkokulu, konumlandığı eğimli araziyi içine alarak onu yeniden kurguluyor. Alliance Arkitekter’in tasarladığı eğitim yapısı, yıldız şeklindeki mimari planıyla doğal ışığı mümkün olduğunca iç mekana alıyor.

qw3

Karakteristik peyzajı, tarım alanları ve tepeleriyle ünlü Norveç’in güneybatısındaki Jæren’da 2014 yılında inşa edilen Tu İlkokulu, farklı işlevleri barındırıyor. Yıldız biçiminde tasarlanan mimari kurgu, her biri farklı kullanımlara karşılık gelen mekanları içine alan kanatlardan oluşuyor. Kanatlar, yapının eğimli topoğrafyaya oturması için de büyük yarar sağlıyor. Topoğrafyanın eğimli karakteri, açık alanlarda da çocuklar için ilgi çekici oyun alanları yaratıyor.

qw2

Yıldız Form

Yapı, beş ayrı kanattan oluşan yıldız şeklinde bir plana oturuyor. Yıldız formu, korunaklı dış mekanlar yaratmayı ve her bir kanadın kendine özgü bağımsız bir kimlik kazanmasını sağlamış.

qw4

Okulun ana mekanı, formun ortasındaki resepsiyon, kütüphane ve kantin işlevlerini toplayan alandan oluşuyor. Bu ana mekan, kanatlar ile ilişki kurarak farklı yönlere açılıyor ve bu sayede gökyüzünün oldukça cömert davrandığı manzarayla temas kuruyor. Kütlenin güneye yönelen kanadı topoğrafyaya uyum sağlayarak bir kat aşağıya kayıyor. Kot farkının getirdiği yararla birlikte mekan, amfi olarak kullanılıyor. İklime göre tasarlanan eğimli çatı, açık alanlar için gölge sağlarken iç mekana da gün ışığının kontrollü girmesini sağlıyor. Yapısal kurgunun sürdürülebilir tasarım kriterleriyle ilerlemesi, malzeme seçiminin de geri dönüştürülebilir olmasına dikkat çekiyor. Jeotermal enerjiyle ısınan yapıda geri dönüştürülmüş ahşap malzemeler kullanılmış.

Fotoğraflar: © Terje Skåre