İkinci Dünya Savaşı sonrası tasarlanan brütalist oyun alanları, sergi kapsamında galeri içinde yeniden inşa edildiler.

Londra’daki Royal Institute of British Architects (RIBA) içinde yer alan Mimarlık Galerisi’nde açık olacak Brutalist Playground (Brütalist Oyun Alanı) sergisi, sergiye eş zamanlı birçok konuşma, workshop ve etkinlik ile beraber 10 Haziran – 16 Ağustos tarihleri arasında açık olacak.

2

Sergi, İngiltere’nin en prestijli sanat ödülü Turner ödülüne sahip mimarlık kolektifi Assemble ve sanatçı Simon Terrill’dan oluşan bir ekibin ikinci dünya savaşı sonrası brütalist mimarlık dönemine ait oyun ve alanlarının tasarımlarının ele alınmasını içeriyor. Orijinal oyun alanlarının çoğu yıkılsa da, sanatçı Simon Terrill bu proje için, RIBA’nın görsel arşivinden o döneme ait ulaşabildikleri oyun alanlarını bulup çıkarmış. Assemble ekibi de aralarından seçtiği birkaç oyun alanının gerçek boyutlu olarak replikalarını sergiye gelen izleyiciler için köpükten tekrardan üretti.

3

Sergiye gelen izleyici burada, yarı heykelsi yarı mimarlık yerleştirmesi ama hepsi de oyunla ilgili üretimlerle karşılaşıyor. Brütalist döneme ait oldukça sert, beton, köşeli ve belki de çocuklar için hiç de o kadar doğru olmayan riskli oyun alanları, bu sergide pastel renklerle renklendirilen çelik ve ahşap iskeletler üzerine belki de bir iç mekan oyun alanı malzemesi olan geri dönüştürülmüş yumuşak köpük-sünger kaplamasıyla tekrardan ele alınıyor. Gelen küçük ziyaretçi bu pastel pembe, mavi ya da yeşil oyun alanı içerisindeki eğimli yüzeylere tırmanabilir, üstünde dolanabilir, zıplayabilir ve aşağı yukarı kendine bir oyun yaratabiliyor.

4

Okuyuculardan Londra’da olanlarınız varsa 16 Ağustos’a kadar açık olacak bu sergi ve bir dizi etkinliğe gidenlerden bizlerle özellikle oyun alanındaki deneyimlerini paylaşmalarını bekliyoruz. İyi eğlenceler!

Projenin yapım aşamasını anlatan video:

Fotoğraflar: © Assemble