Doğu’nun Batılılar tarafından bir keşif öznesi olarak ele alınışından turistik bir tüketim nesnesine dönüşümünü İstanbul özelinde konu alan “Doğu’nun Merkezine Seyahat 1850-1950” sergisi, İstanbul’a dair bir arşiv seçkisi.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “Doğu’nun Merkezine Seyahat 1850-1950: Pierre de Gigord Koleksiyonu’ndan İstanbul’da Gezginlerin 100 Yılı” sergisi merak ve fantezilerine kapılan Batılı gezginlerin Doğu seyahatlerini İstanbul özelinde ele alıyor. Ekrem Işın ve Catherine Pinguet’in eş küratörlüğünde gerçekleştirilen sergide fotoğraf, kartpostal, afiş, ilan, broşür, yemek menüleri ve çeşitli nesneler ziyaretçilerle buluşuyor.

doğunun-merkezine-seyahat-700x476

Sergi, 19. yüzyıldan 20. yüzyıla seyyahların değişen profilini incelemeye imkan sağlıyor. Böylelikle başlarda bilim adamlarından oluşan ve keşif amacı taşıyan kafilelerin Doğu kültürünü tüketim nesnesi olarak ele alan “turistlere” dönüşümünü takip edebiliyoruz. Kırım Savaşı sonrası ortaya çıkan bu “kitle turizminin” kenti dönüştürücü etkisini ise yeni açılan otellerin izini sürerek takip edebilme olanağı veriyor sergi.

enstitü sitesinden alınma

4 Haziran – 17 Ekim 2015 tarihlerinde İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün Tepebaşı’da yer alan binasında görülebilecek olan sergi, Osmanlı dönemi fotoğrafları ve efemera alanlarında dünyanın önde gelen koleksiyoncularından biri olan Pierre de Gigord’un koleksiyonundan derlenen eserler aracılığıyla inceliyor.

doğunun-merkezine-seyahat-2