The Door, geleneksel Uzak Doğu kapı tasarımından esinlenerek düşünülmüş. Kapı; güçlendirilmiş epoksi reçine, yarı geçirgen silikon reçine ve çelik telden üretiliyor. 

Unchung Na ve Sorae Yoo tarafından kurulan Nameless Architecture, Seul ve New York’ta bulunan iki ofislerinde de mimarlıktan ürün tasarımına kadar işler gerçekleştiren bir ekip. İkilinin geçtiğimiz yıl, Kore geleneksel kültürünü modernleştirerek yok olmasına karşı çalışmalarını sürdüren Arumjigi Vakfı için ele aldığı The Door isimli kapı projesi bulunuyor.

AR1409_0572-0575_new2

Geleneksel Kore kapıları, bildiğimiz camlı iç mekan kapılarının aksine Changhoji adında Kore’ye özgü pencere ve kapıların camları için kullanılan bir kağıt kullanılarak üretiliyor. Ahşap kapı çerçevesiyle bir araya geldiği için yapısı itibarıyla geleneksel Kore kapıları oldukça ince ama bir o kadar da dayanıklı. Yarı geçirgen yapısıyla da sadece iki mekanı ayırmak yerine, onları birbirinden bağımsız iki alana dönüştürmeye yarıyordu.

AR1409_0682-0684-0687_new1

Nameless Architecture tasarımı The Door ise aslında tüm bu geleneksel tasarımın modern bir malzemeyle tekrardan ele alınmasıyla ortaya çıkıyor. Bu sefer kağıt yerine yine onun gibi geçirgen, güçlendirilmiş epoksiden ve yarı geçirgen silikondan elastik yapıda bir yüzey oluşturabilen bir seçenek sunuyorlar. Aslında geliştirdikleri tasarım için kullanılan bu plastik malzeme, geleneksel kapılarına oranla daha fazla ışığı bir mekandan diğerine rahatlıkla geçirebiliyor. Bunda ahşap iskelet yerine yine geçirgen plastik bir çerçeve strüktürü kullanılmasının etkisi büyük. Bu ışık geçirgenliği, iki mekan arasındaki ışık ve silüetlerin kapı tam kapalı olduğunda bile algılanabiliyor olmasını kolaylaştırıyor.

The Door’un üretim süreci, kapının kalıbına dökülen epoksiyle başlıyor. Sürece bir göz atmak isteyenler için:

Fotoğraflar: © Lee Jong-keun, Kyung Roh