Renkli camlı cephesiyle vitrayın modern bir yorumuna sahip olan Gökkuşağı Şapeli, geleneksel şapel mimarisine getirdiği yaklaşımla farklılaşıyor. 

Mimarlık ofisi Coordination Asia tarafından tasarlanan şapel, Şanghay’daki Chinese Market’de yer alıyor. Geometrik formların bir araya getirilmesiyle oluşturulan mimari kurgu, renkli iç mekan tasarımıyla geleneksel düğün alanlarına alternatif oluşturmayı amaçlıyor.

hafele
Şapel, bu sene dördüncü yılını kutlayan ve içinde Şanghay Cam Müzesi’nin de olduğu Şanghaylılar için kültürel bir yaşam alanı sunan Glass Park (G+ PARK) alanının içinde yer alıyor. Mekanın camla bu kadar bütünleşmesinde bulunduğu alandaki cam müzesinin de etkisi büyük. Aslında Gökkuşağı Şapel’i ile Çin’de bir ilk de gerçekleştirilmiş. İlk defa bir düğün şapeli bir müze – parkının içerisinde yer alıyormuş. Tamamı gökkuşağının canlı renkleriyle renklendirilmiş yarı saydam cam panellerle çevrili. Malzeme olarak camın basit ama bir o kadar da etkili olabildiği projelerden bir tanesi belki de. Mimari ekip, gelen ziyaretçi için renkli camlardan giren güneşin hareketleriyle içeride durmadan değişen renkler, tıpkı hayatın durmayan ve değişen yanıyla ne kadar örtüştüğünden bahsediyor. Gün ışığının geçirgenliği ve ortaya çıkan renkli etki, özellikle içinde gerçekleşecek etkinlik – düğün gibi organizasyon için kendiliğinden görsel bir etki yaratıyor.

Chapel_exterior_07
Binanın dış cephesinde 3060 parça yarı geçirgen üçgen cam parçalar bulunuyor. 65 farklı rengin kullanıldığı şapel, 6.8 metre tavan yüksekliğiyle gelen ziyaretçiler için ferah bir alan da yaratmış oluyor. Tüm kutlama, ayin ve diğer etkinlikler, 390 metrekare plan içerisindeki yapının daire formundaki salonunda gerçekleşiyor.

Chapel_interior_reflection_01

Salon, dışarıya açılan yarı açıklı yapısıyla içinde bulunduğu yeşil doğa ile kolaylıkla bağlantı kuruyor. İki temel kare ve daire formu Çin kültüründen temel iki olguyu sembolize ediyormuş. Daire; bolluk ve birliği, kare formu ise; dürüstlük ve erdemi ifade ederken tüm bunlar içinde bulunduğu yapıyı daha da anlamlı kılıyor ve mekanın bol şans tarafından korunduğu anlamına da geliyormuş. Tüm şapeli çevreleyen su kanalı bir nevi gerçek dünya ile düşlenen arasında bir geçiş olarak simgelendirilmiş.

Fotoğraflar: © Coordination Asia