Fransa’da bir katedralin avlusunda mavi iplerle oluşturulan strüktür, rengi ve malzemesiyle katedrale oldukça yabancı görünen varlığı sayesinde farklı bir mekan deneyimi oluşturuyor. 

Mavi renkli strüktürün, avlunun plan izlerine göre şekillenen yapısıyla oluşturduğu mekan duygusu, belki de eski bir yapıyı yeniden ve farklı bir şekilde düşünmemize yol açıyor. Fransa’nın Cahors şehrinde düzenlenen Cahors Peyzaj ve Bahçe Yarışması nedeniyle kurulan The Shooting Vaults isimli bu geçici yapı, yarışmanın üç kazananından biri. Kentteki 25 açık bahçeyi kapsayan yarışmaya bu sene sanatçı, mimar ve tasarımcılar çalışmalarıyla katıldı. Yarışmanın üç kazanından biri olan yerleştirme Paris temelli Atelier YokYok’a ait.

Yerleştirme, Cahors kentindeki 16. yüzyıla ait gotik tarzdaki St. Stephen Katedrali’nin avlusunda yer alıyor. The Shooting Vaults, bu Fransız katedralinin dört kollu bahçesine yerleştirilen bir tasarım. Metal strüktürlerden kemer şeklinde tasarlanan bu yerleştirme, üzerine mavi iplerin gerilmesiyle bir tünele ya da belki de geçite dönüşmüş. Tasarımcılar bu tünelin yerlerini halihazırda bahçeye ait yürüme yolları üzerinde konumlandırıyor ve köşelerden orta noktaya doğru çaprazlama bir yapı oluşturuyor. Mavi ipler, birbirinden farklı kemer tarzlarına referans veren ince metalden yapılma strüktürün üzerine gerilmiş. Bu biçimler arasında, kuadrant, beşik kemer gibi ya da her ikisinin de Gotik döneminden hatırladığımız sivri tepeli kemer ve sivri kavisli kemer yer alıyor. Yerleştirme, izleyiciye avlu içerisinde yarı geçirgen bir alan altında dolaşmasını sağlıyor. Projede yer alan kemerler, katedralin orijinal kemerleri arasındaki bağlantıyı avlunun içine kadar taşıyor.

Proje bütçesinin 5.000 avroluk olduğu The Shooting Vaults projesi ve diğer yarışma bahçeleri Haziran sonuna kadar açık kalacak.

Fotoğraflar: © Atelier YokYok + Ulysse Lacoste