İstanbul Modern’in gerçekleştirdiği YAP İstanbul Modern Yeni Mimarlık Programı dahilinde müzenin bahçesinde yer alan, PATTU’nun tasarladığı geçici strüktür “Katı Olan Her Şey” alanı, yaz boyunca çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Etkinlikler, yılın en uzun günü olan 21 Haziran’da düzenlenecek ve tüm dünyada kutlanacak olan Yoko Ono Morning Peace ile başlıyor.

İstanbul Modern’in Çağdaş Sanat Müzesi (MoMA) ve MoMA PS1 işbirliğinde gerçekleştireceği etkinlikte güneşin doğuşuyla birlikte sanat atölyeleri, yoga seansı, çay atölyesi, müzik dinletisi ve konserler yer alıyor. Etkinlik, yılın en uzun gününü ve sanatçının ünlü “Morning Peace (1968) to George Maciunas” performansının 50. yılını kutlamak üzere düzenleniyor. 21 Haziran Pazar günü 05.30 – 12.30 arasında gerçekleşecek program, Milano Trienali Vakfı (Milano), Garage Çağdaş Sanat Müzesi (Moskova), İstanbul Modern Sanat Müzesi (İstanbul), J. Paul Getty Müzesi (Los Angeles), M+ (Hong Kong), Avustralya Çağdaş Sanat Müzesi (Sidney) ve Tokyo Çağdaş Sanat Müzesi (Tokyo) ile ortaklaşa düzenleniyor.

Morning Peace performansı ilk olarak Tokyo’da 1964 yılında ve Eylül 1965′te Yoko Ono’nun kendi dairesinin terasında gerçekleşmişti. Ono’nun cam gibi çeşitli malzemeleri bir altlık üzerine yerleştirerek hepsini gelecekten bir tarih ile etiketlediği çalışmasını satışa sunduğu etkinlikte katılımcılar, gün doğumuyla bir araya gelmişlerdi. Sanatçı, çalışmasında yer alan “1 Ocak 1972 tüm sabah” gibi metinlerle alıcılara, bu malzemelerle gökyüzüne bakabileceklerini belirtiyor ve gelecekte geçecek bir ana sahip olma imkanı veriyordu.

İlk etkinliklerden ilham alınarak düzenlene Morning Peace 2015, katılımcılara kendi etkinliklerini düzenleme olanağı tanıyor. Hüsnü Çiğdem’in gerçekleştireceği yoga seansı ve Ece Erel’in önderliğindeki çay atölesi programda yer alıyor. Ayrıca etkinliğe Can Von Kant “Rise and Shine” ve Müge Turan da “We’re All Water” müzik dinletisiyle katılırken Jari Piper, çello konseriyle katılacak. Etkinlik, Uninvited Jazz Band konseriyle sonra erecek. Öte yandan 21 Haziran’da İstanbul Modern’de yer alan süreli sergi salonları da etkinliğe özel olarak 05.30′da açılacak.

Görsel: Yoko Ono, YOKO ONO MORNING PEACE 2015, Bahar 2015, Kağıt üzerine mürakkep; etkinlik için çizim