3XN Architecs’in tasarladığı Kopenhag’daki lise, yenilikçi eğitim sistemini temsil etmesi amacıyla iletişim ve etkileşim tabanlı bir kurguya sahip.

Kopenhag Belediyesi’nin 2003 yılında açtığı davetli yarışmada birincilik ödülünü alarak uygulanan proje, ilerleyen yıllarda aralarında Mies van der Rohe ödülü de dahil çeşitli ödüller aldı.

2007 yılında uygulaması tamamlanan projede açık ve esnek tasarım yoluyla dinamik bir çalışma ortamı yaratılmış. Böylece öğrencilerin kendi başına öğrenme sorumluluklarını kademeli olarak artırmak ve bireysel olduğu kadar takım çalışmalarına da yatkınlıklarını sağlamak amaçlanıyor.

sq07-023-orestad_gymnasium-25-l

Bumerang Çözümler

Toplam 12.000 metrekare alana yayılan yapının cephesi tamamen camdan oluşuyor. Cephede ayrıca güneşten korunmayı sağlamak için renkli ve yarı saydam panjurlar yer alıyor. Panjurlar açılıp kapanabilir olması ve birbirinden farklı renkleriyle cephede görsel olarak bir hareketlilik yaratıyor.

Yapının iç mekan kurgusu yatay ve dikey olarak birbirine bağlı. Dört adet bumerang biçimli zemin planı, güçlü bir strüktür yaratabilmek amacıyla birbiriyle ilişki kuracak şekilde tasarlanmış. Bu durum, yapının iskeletini basit fakat yüksek seviyede bir esneklikle ortaya koyuyor. Zemin katta, farklı öğrenme ve öğretme şekillerine olanak veren dört adet çalışma bölümü yer alıyor. Bu çalışma bölümleri, alışılagelmiş sınıflardan daha farklı olarak belirgin sınırlar olmadan, etkileşim içinde bir öğrenme faaliyetini sağlıyor. Yönlendirme yoluyla her bir katta merkez bir avlu tanımlanmış. Bu durum disiplinlerarası eğitimde toplulukların iletişime geçmesini sağlayan kamusal alanı tanımlamasıyla oldukça önemli.

2

Açık eğitim mekanlarıyla yeni öğrenme biçimlerine dikkat çekerek yaratıcılığı besleyen, inovatif mimarisi ile diğer eğitim kurumlarından ayrılan okul, yıllar içinde farklı ödüllere layık görüldü. Bir eğitim yapısı olması itibariyle farklı kullanımlara ve sürekliliğe sahip olan okul, tasarımıyla iç mekanda dinamizmin altını çiziyor.

Fotoğraflar © Adam Mørk