Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) Osmanlı İmparatorluğunda modernitenin fotoğrafla olan ilişkisine odaklanan bir sergi gerçekleştiriyor. Sergi 19 Ağustos’a kadar ziyaret edilebilecek.

Sergide Ömer M. Koç Koleksiyonu’nun yanı sıra farklı arşiv ve koleksiyonlardan derlenen fotoğraf, albüm, nesne, yayın ve belgeler yer alıyor. “Camera Ottomana” sergisinin küratörlüğünü Zeynep Çelik, Edhem Eldem ve Bahattin Öztuncay üstlendiler.

Osmanlı İmparatorluğunda fotoğraf teknolojisinin gelişimi ve kullanım alanları da sergide inceleniyor. II. Abdülhamit döneminde iyice yaygınlaşan fotoğraf tutkusu ele alınıyor. Bu kapsamda devlet daireleri, maden ocakları, hastaneler gibi kurumların fotoğraflarının yanı sıra sokaktan manzaralar, suçlu fotoğrafları ve portreler de yer alıyor. Sergi, Osmanlı’nın modern imgesiyle fotoğrafı bir araya getirirken teknolojik gelişmelerle popülerliği artan fotoğrafçılığın propaganda, gazetecilik, eğitim, kriminoloji ve tıp gibi çeşitli alanlarda kullanımının yaygınlaşmasına vurgu yapıyor.

Sergi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.