Son zamanlarda tasarımcıların sıklıkla kullanmaya başladığı üç boyutlu baskı tekniği; tasarımcıyı üretim sürecine bire bir dahil edebilen bir teknoloji. Bu teknoloji ile üretilmiş tasarımlardan biri de Sebastian Misiurek ve Arianna Lebed tarafından New York’ta kurulan Simplus Design adlı ofisin işlerinden SuperMod.

Ofisin ele aldığı konular arasında genellikle dijital tasarım, üç boyutlu mobilya ve ev eşyaları tasarımı yer alıyor. Üç boyutlu baskı üretimi süresince tasarım fikirleri, ofisin mimarlıktan gelen alt yapısı sayesinde, öncelikle parametrik modeller aracılığıyla şekilleniyor.

2

SuperMod, modüler bir parçanın aynı parçalarla farklı şekillerde bir araya getirilmesinden oluşan bir sistem. Böylelikle istenirse depolama ya da sergileme sırasında farklı biçimleri kurmak mümkün oluyor. Ne kadar ihtiyacınız varsa o kadar parça ekleyerek ihtiyacınıza karşılık bulabilmek mümkün. Daha fazla kitabınız ya da daha fazla bitkiniz için sonsuza uzayabilen bir alt yapıya ve birleştirebilme özgürlüğüne sahipsiniz. Belki de bu modüler sistemin en güzel kısmı, istendiğinde bir oda bölmek için bile kullanılabilecek olması. Mesela ofisler için ideal bir bölücü eleman olarak da düşünülebilir.

3

Her modül MakerBot Z18 üç boyutlu yazıcı tarafından 35-55 cm aralığında üretilmiş. Malzeme olarak seçilen opak beyaz ve yarı saydam kırmızı plastik, ışığın her modülün etrafından parlak bir şekilde ortaya çıkmasına olanak da veriyor. Dışı için düşünülen doku fikri, ışığın yansıması ve farklı gölge etkisini daha da güçlendirerek modüllerin daha parlak bir görünümde olmasını sağlıyor.

Fotoğraf: © Alan Tansey