Mekansal kurgunun yapının çekirdeğindeki boşlukla çözümlendiği Mediabank Ofisi, katları birbirine bağlayan merdivenleriyle bütüncül bir çalışma süreci sunuyor.

Medibank’ın yeni dinamik ofisinin tasarımı disiplinlerarası bir organizasyon olan Hassell tarafından gerçekleştirildi. “Sağlıklı bir çalışma ortamı mutlu bir çalışma ortamıdır” mottosu doğrultusunda Chris Connell, Kerry Phelan ve Russell & George ortaklığı ile tasarlanan yapı, Medibank çalışanlarına etkin bir çalışma ortamı oluşturuyor.

Bir sağlık sigortası şirketi olan Medibank, geleneksel şirket yapısını tümüyle sarsan yepyeni bir ortam yaratmayı, böylece sigorta kültürünü yeni baştan oluşturmayı hedefliyor. Hassell Organizasyonu bu hedef doğrultusunda firma kimliğine de uygun olacak şekilde “Sağlıklı çalışma ortamı nedir?” sorusuna yanıt arayarak “yenilikçi, ilham veren ve işbirlikçi” bir ortam kurgulamış.

hassell-medibank-place-melbourne-designboom-08

Tasarlanan yeni ofisin odağını yapı içinde dolanan ve tüm katları birbirine bağlayan merdiven ve rampalar oluşturuyor. Eğrisel biçime sahip bu merdivenler, canlı renklerle de desteklenerek iç avludan bakıldığında görsel olarak ilgi çekici bir manzara sunuyor.

Yapının içinde 26 ayrı çalışma ortamı sunuluyor, böylece çalışanlar kendi çalışma süreçlerine cevap veren ortamı kendileri seçebiliyor. Çalışma ortamını ferahlatmak için doğal ögelerden mümkün olduğunca çok yararlanılmış. Zemin katta bir bahçe ve bu bahçeye bitişik bir mutfak kurgulanmış. Yapının 25 metre yüksekliğindeki iki duvarı da cadde boyunca düşey bahçeler oluşturuyor.

hassell-medibank-place-melbourne-designboom-01-818x608

Bu tür tasarım kararlarını göz önünde bulundurarak Medibank ofisinin esnek ve dinamik yeni binasıyla, yeni fikirlerin özgürce üretileceği ve geliştirileceği bir ortam sunduğunu belirtebiliriz. Ofis, sık karşılaştığımız geleneksel çalışma ortamlarından farklılaşarak çalışanlarına ve ziyaretçilerine daha işlevsel bir ofis deneyimi sunuyor. Firma, kültürel ve ekonomik değerini de bu eğlenceli çalışma ortamı sayesinde artırmayı hedefliyor.

hassell-medibank-place-melbourne-designboom-02

Fotoğraflar: © Earl Carter