Rahmi M. Koç Müzesi, oyuncak, koleksiyon nesnesi, hobi malzemesi ve vitrin süsü olarak kullanılan minyatür evlerden oluşan “Hayallerle Dolu Küçük Evler” sergisine ev sahipliği yapıyor. 

19. yüzyıldan bu yana üretilen İngiliz, Alman, Fransız ve Amerikan yapımı minyatür evler ile dekorlarında kullanılan minyatür mobilyalar, nesneler ve oyuncak bebekler sergide ziyaretçileriyle buluşuyor.

Hazırlıkları iki yıl süren sergi, müzenin 20. yılına özel olarak hazırlandı. Sergiye ilişkin bilgi veren Rahmi M. Koç Müzesi Koleksiyon Yönetimi bölüm yöneticisi Yeşim Anadol Zengin, sergide, üç diorama, 42 bebek odası ve 100′ün üzerinde küçük bebeğin bulunduğunu belirterek “20. yılımız nedeniyle bebek evleri sergisi yapmaya karar verdik. Bizim müzemiz daha çok sanayinin tarihini anlatan bir müze. Bebek evleri de oyuncak tarihinde çok önemli bir yer tutuyor. Dolayısıyla bunu fark ettiğimiz zaman bu seneyi bebek evleri ile kutlamanın çok anlamlı olacağına karar verdik.” diye ekliyor.

Birbirinden farklı dekora sahip evlerin yer aldığı sergide, 1880′de tasarlanan ahşap villa, 1910′da Alman Moritz Gottschalk tarafından tasarlanan bebek evi ve Efes kentinin yaklaşık 10 metre uzunluğundaki minyatürü dikkat çeken eserler arasında yer alıyor. Sergi kapsamında “Küçük Ölçekte Büyük Dünyalar Bebek Evleri” isimli bir de kitap hazırlandı.

Sergi 16 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek. Bilgi için tıklayın.