Caterina Moretti ve Ana Saldana tarafından kurulan Meksikalı tasarım ofisi Peca’nın son tasarımlarından Lava, volkanik taşın işlenmesi ve pirinç malzemesiyle bir arada kullanılmasıyla ortaya çıkmış. Tasarım, adını yanardağ püskürmesiyle yeryüzüne çıkan lavdan alıyor.

3 Tasarımcılar Moretti ve Saldana, üç parçadan oluşan tabak setini; insan elinin zarafeti ile vahşi doğanın işlenmemişliği arasındaki tezatlığın ortaya çıktığı bir tasarım diye tanımlıyorlar. Yaratmak istediklerini daha çok, doğanın birbirine benzemeyen ve kendiliğinden oluşan biçimlerini, insanın kontrollü ve düzgün el işçiliği ile şekillendirmek; bunu yaparken de kaba saba olanla yumuşak olan arasındaki psikolojik bariyeri ortadan kaldırmak olarak tanımlıyorlar.

2Lava setinde, iki adet servis tabağı ve bir adet mumluk yer alıyor. Özellikle pirinçle bir araya getirdikleri mumluk tasarımında taşların birbirine sürtülerek çıkarılan ateşe, yani malzemenin kökenine gönderme yapılıyor. Tasarımın gücünü, doğal olayları yeniden yorumlama yetisini kullanarak ortaya koyuyor; doğal olanın başkalaşım olanaklarını gözler önüne seriyorlar. Malzemenin yapısı ısısal değişimlerinin hızlı gerçekleşmesini önlüyor. Malzemenin bu yönü göz önünde bulundurulduğunda özellikle yemek tabağı olarak son derece elverişli bir kullanım ortaya konuyor.