Baukuh tasarım ofisi Milano’nun çeperinde, Milano tarihini belgeleyen bir “Hatıra Evi” tasarladı. Piksellenmiş görünen tuğla cephesinde önemli tarihi olayların resmedildiği yapı, aynı zamanda Milano’nun yerli halkının suretlerini de yansıtıyor.

Baukuh tasarım ofisi “House of Memory” (Hatıra Evi) projesiyle, hızla gelişmekte olan Porta Nuova bölgesinde tasarlanacak yapı için düzenlenen yarışmada birincilik ödülünün sahibi oldu. Stefano Boeri tarafından tasarlanan Vertical Forest kulesinin hemen yanında bulunan alana inşa edilen yapı, bölgenin tarihi kimliği ile gelişmekte olan modern yüzü arasında bir geçiş oluşturuyor.

House-of-Memory-Milan_dezeen_468_13

Tarihi Yansıtan

Mimarlar tasarladıkları yapıyla, 19. yüzyılın önemli bir endüstriyel bölgesi olan bu alanda geçmişin izlerini koruyan, toplumsal hafızayı canlı tutacak bir arşiv ortaya koydular. Bölgenin kentsel dokusu göz önüne alınarak yapı cephesinde mümkün olduğunca az sayıda ve küçük boyutlu boşluklar açıldı.

House-of-Memory-Milan_giulio-boem_dezeen_468_5

Yapının cephesinde altı farklı tonda tuğla kullanılarak, bölgede yaşanan sekiz önemli tarihi olay ve on dokuz portre resmedildi. Bu portreler Milan’ın etnik çeşitliğini yansıtıyor.  Diğer görseller de bölgenin yakın tarihini yansıtıyor. Bu görseller arasında ise bölge halkının sınır dışı edilerek toplama kamplarına gönderilmesi ve Nazi faşizminden kurtuluşu anlatan resimlere yer veriliyor.

Mekanı Tanımlayan

Yapının iç mekanı, yalın bir tasarım anlayışı ile kurgulandı. Yapıyı kullanan beş ayrı kurum için serbest mekanlar oluşturuldu. Üç katlı yapıda ofisler arasındaki düşey dolaşım ise geniş, dairesel, parlak sarı renkli bir merdivenle sağlanıyor. Brüt beton yüzeyler içinde kendini öne çıkaran bu merdiven, yapının çağdaş kimliğini ortaya koyuyor. Ziyaretçilerin doğrudan erişiminin olmadığı değerli arşivle ziyaretçiler arasındaki bağlantı ve sınırlama yine bu merdiven sayesinde kurgulanıyor.

House-of-Memory-Milan_dezeen_468_0