2015 Londra Mimarlık Festivali’nin ana teması “Work in Progress” olarak belirlendi. 1 – 30 Haziran arasında düzenlenen  festival, mimarlığın sosyal, kentsel ve kültürel gelişim üzerindeki rolünü araştırıyor ve değişen kavramlar üzerinden mimarlığı yeniden keşfe çağırıyor.

Her yıl düzenlenen Londra Mimarlık Festivali, şehir turlarından, yürüyüşlere, seminerlerden film gösterimlerine kadar yaklaşık 200 etkinliğe ev sahipliği yapıyor. 2014 yılında 10.yıl kutlaması yapılan festivalin ana temasıysa Sermaye olarak belirlenmişti.

Bu yıl “Work in Progress” temasıyla düzenlenen etkinlik, katılımcıları, işin ve çalışma mekanlarının değişen doğasını ve aynı zamanda bu durumun Londra üzerindeki etkilerini anlamaya çağırıyor. Etkinlik pek çok konferansa, yürüyüşe, şehir turuna, film gösterimlerine ve enstalasyonlara sahne oluyor.

Londra’nın sokaklarıyla birebir etkileşim halinde olacak olan yerleştirmeler, festivalin en dikkat çeken etkinliklerini oluşturuyor. Sarah Gaventa’nın küratörlüğünü gerçekleştirdiği Yeni Londra Mimarlığı enstelasyonu sosyal tasarımın tarihini ve kamusal mekanlarda her gün karşılaştığımız nesnelerin anlamlarını sorgularken Artescape’in tasarladığı Giant Dolls House Project, katılımcıların tasarladıkları oyuncak evleri, kent içindeki yaya ulaşım ağlarına yerleştiriyor.  Festival boyunca düzenlenecek Açık Stüdyolar da tartışmaları, atölyeleri, seminerleri, sergileri ve maket atölyeleriyle dikkat çekiyor. Öğrenci gösterimleriyse bu etkinlikleri bütünleyici rol oynuyor.

Festival bu yıl programında bir değişiklik yaparak özel olarak seçtiği bir ülkeye odaklanıyor: İrlanda. İrlanda’nın festival boyunca kurduğu pavyonlar, İrlanda tasarım kültürünü anlatmayı amaçlayan konuşmalar ve sergiler etkinlik süresince katılımcılara açık olacak.

Detaylı bilgi için tıklayın.