Bu sene Milano Tasarım Haftası’nda gerçekleştirilen, tasarım ofisi Nendo’nun Nendo Works 2014-2015 retrospektif sergisi ofisin bir yıllık işlerine yer veriyordu. Bunlardan biri de 1945 yılında Japonya’da ahşap iç mekan kapı üretimine başlayan Abe Kogyo firmasının 70. yılı için düşünülen Seven Doors projesi oldu. 

Bu yedi kapının her biri temelde basit bir tasarımdan yola çıkarak firmanın üretimde sahip olduğu teknik bilgiyi ve deneyimleri yansıtan birbirinden farklı yorumlanmış tasarımlardan oluşuyor. Tasarımlar, seri üretime geçmeden sadece zihin açmak, gelecekte olabilecek yeni ürün, üretim ve sergileme şekillerine çeşitlilik oluşturmak, fikir vermek adına örnek olarak üretilmiş.

Yedi Seri

Lamba modelinde, kapı ve aydınlatma elemanı bir arada; lambaya elektronik kilitlerde kullanılan bir teknikle elektrik sağlanıyor. Abe Kogyo aynı zamanda birçok çocuk odası ve anaokulu için tasarlanmış farklı iç mekan düzenlemeleri üretiyor ve bu da tasarımcılara yetişkin ve çocukların kapılara doğru yürüdüklerinde kendi boyutlarıyla eşleşmeleri gibi bir fikir veriyor. Bebek modeli bu amaçla üretilmiş. Sürgü modeli ise tıpkı bir panjur gibi ışığın ve havanın odadan içeri girmesi için ufak aralıklar yaratıyor. Bunun yanı sıra odalar arası bağlantıyı kuvvetlendiriyor. Sürgülü kapılar için kullanılan teknikle üretilen bu kapı da geleneksel olana başka bir açıdan bakmamıza olanak tanıyor.

c

2.5 milimetrelik mıknatıslı plaka ile üretilen “asılı” kapı da kalemlik, vazo, bitki saksısı ya da çöp kutusu gibi istenilen kutuyu üzerine sabitlemeye olanak tanıyor. Bu tasarım, istenirse bir kapının da depolama alanına dönüşebileceği fikrini veriyor. Kumiko ile kaplı bir diğer kapı, ahşaptan yapılmış latislerin çivi kullanılmadan daha çok Japon Tatami odalarında bulunan sabit kapılarda kullanılan bir teknikle örgüsünden meydana geliyor. Kukimo, gitgide kapıyla bir bütün haline gelen bir tasarım. Nendo’ya göre bu tasarım sadece Abe Kogyo’nun yüksek endüstriyel üretim kapasitesi ve ince el işçiliği ile gerçekleştirilebilirdi.

b

Bir başka kapı, genelde duvarlarda kullanmayı tercih ettiğimiz açık raflar ve fotoğraf çerçeveleriyle kaplanırken tüm bu aksesuarların duvar dışında, farklı bir yüzey üzerinde kullanılabileceğini gösteriyor. Raf ve çerçevelerin kapıyla olan bağlantılı kısımları V-kesim teknolojisi ile üretilmiş. Ayrıca çerçeveler kolaylıkla sökülüp tekrar takılabiliyor; kapı üzerine tasarlanmış bir ara bağlantı parçası sayesinde kapı açılıp kapandığında rafların ve çerçevelerin sallanması engelleniyor. Serinin son kapısı olan köşe kapısı, kullanıcılarına bir odaya, odanın köşesinden girip çıkmaya olanak tanırken zihinlerimizde yer etmiş iç mekan çözümlerine yeni bir bakış açısı kazandırıyor. Geniş bir açıyla açılan bu kapı, tekerlekli sandalye kullanıcıları için de odaya girişlerin daha rahat ve kolay olmasını sağlıyor.

a