Nisan 2013’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT), görevi başındayken bir saldırı sırasında vurularak öldürülen polis memuru Sean Collier anısına yapılan anıt, Boston merkezli Höweler + Yoon Architecture mimarlık ofisi tarafından tasarlanmış.

1

Sean Collier’ın vurulduğu yere yakın bir yerde ölümünün birinci yıl dönümünde tamamlanan anıt, olay yerini zamansız bir heykele dönüşerek işaretliyor. Höweler + Yoon Architecture mimarlık, çok basit ve sade bir fikirden yola çıktıklarını belirtiyor. Proje bir birliktelik yaratmak adına doktora öğrencileri, mezun olmuş mimarlık öğrencileri, halen okuyan inşaat teknolojileri, mimarlık ve mühendislik bölümlerinin öğrencileri olmak üzere sekiz lisans programından öğrencilerle işbirliği halinde gerçekleştirilmiş.

3

Anıt, yekpare 32 parça granit bloğundan beş kollu tonoz biçiminde olacak şekilde tasarlanmış. Her blok birbirini, diğeriyle arasında bir merkez oluşturacak şekilde destekliyor ve bu fikir açık halde konumlanmış iki elin hareketinden esinlenerek ortaya çıkıyor. En uzun duvara sahip kısım Vassar Caddesi’nden anıta giriş alanı yaratıyor. Ark biçimi tasarımın en temel yapısal öğesi olarak kurgulanmış ve diğer kısımları bir araya getirip tasarımın tamamında bütünlük yaratıyor.

4

Anıtın tasarımı, tonozların karış karış ölçülmesi gibi eski tip yapısal tekniklerle yeni dijital üretimlerin ve hiç akla gelmeyecek şekilde yapıları yaratan yeni yapısal  teknolojilerin bir arada kullanılmasıyla eski ve yeni teknikleri bir araya getiriyor. Ayrıca yüzeyindeki basitlik diğer taraftan da formun zarif bir şekilde askıda durmasına ve hafif bir his vermesine olanak tanıyor. Taşların üretimi sırasında tonozun tasarımındaki geometriden dolayı blokların büyük parçalardan robotlarla milimetrik kesimleri gerçekleştirilmiş.

Fotoğraflar: Höweler + Yoon Architecture