Roy David Mimarlık, Tel Aviv’de Jelly Button Games ve Hamutzim Studio firmalarını tek bir çatı altında birleştiren bir ofis tasarladı. Ofiste kentsel ögeler kullanıldığı dinamik bir çalışma ortamı mevcut.

Tel Aviv’de endüstriyel bir bölge içinde yer alan yapı, iki ayrı firmaya ev sahipliği yapıyor. Ofisin tasarımında dikkat edilen en önemli nokta her iki firmanın ihtiyaçlarını aynı anda çözümleyebilmek olmuş. Ofiste bilgi güvenliği gibi unsurlar göz önüne alınarak özel çalışma alanları tasarlanırken karşılıklı bilgi alışverişi ve yardımlaşma imkanlarının da oluşabileceği ortak mekanlar yer alıyor.

Daha önceleri konaklama ve sanat galerisi olarak kullanılan yapı, ofis binasına dönüştürülürken bulunduğu bölge de dikkate alınarak endüstriyel bir kimlik oluşturulmuş. Yapının duvarları ve tavanı beyaz renkte bırakılmış ama bu yalınlığa hareket katmak için kolonlar üzerine sokak sanatçılarının ürettiği grafittiler işlenmiş. Mekanlar arası bölüntülerde ahşap paneller kullanılarak yapının endüstriyel kimliğiyle uyum sağlanmış.

Mekan Kurgusu

Ana mekan üç basamaklı ahşap bir merdivenle ikiye bölünerek firmaların alanları birbirinden ayrılıyor. Mekanın ana kurgusu ortak kullanım alanlarından özel kullanım alanlarına doğru dereceli bir kurguya sahip. Yapının merkezinde firmaların ortak kullanım alanları yer alıyor, çeperlere doğru gidildikçe özel çalışma alanları, ofisler, toplantı odaları konumlanıyor. Böylelikle firmaların birlikte rahatlıkla çalışabilmesi sağlanmış. Ayrı çalışma alanlarını kullanan firmaların görsel iletişimi ahşap panellerle yer yer sınırlandırılmış yer yerse akışkan mekanlar oluşturulmuş.

Ofisteki bütün mobilyalar özel olarak tasarlanmış. Doğal malzemelerle üretilen mobilyalar, ofisin endüstriyel kimliğiyle bütünlük kuruyor. Kitaplıkta çeşitli tarzlara sahip mobilyalar bir arada kullanılarak bir bütünlük sağlanıyor. Yemekhanede ise yapının bütününde görünür şekilde ilerleyen tesisat hattı daha da görünür kılınmış. Raflar da bu tesisat hattına benzer şekilde demir bir taşıyıcı ile tavana asılmış. Geniş yemek masasıysa çalışanların bir arada yemek yerken sosyalleşmesini ve etkileşime girmesini sağlıyor.

Fotoğraflar: © Yoav Gurin