Bundan 6-7 sene öncesine kadar klasik ofisler olarak adlandırabileceğimiz kare kare, oda oda, kapılar arkası çalışmalar ve hiyerarşik düzeni abartarak sınırlar koyan iç mekan düzenlemeleri bizleri pek de şaşırtmıyordu. Sonraları hayatımıza giren yeni ofis fikirlerini; aslında ofislerin duvarlarının kalkıp herkesin birbiriyle rahatlıkla iletişim kurabildiği, daha etkin olarak çalıştığı ve kanıtlanan başarı oranlarıyla firmaların özellikle tasarım kararı olarak tercih ettiği alanlara dönüşmesini mutlulukla seyrediyoruz. 

Ne mutlu ki bugün içinden kaydırak bile geçen ofisler var artık hayatımızda. Demek ki neymiş, iş dünyasında sadece oturan tavuğun yumurtlaması gerekmiyormuş. Hal böyle iken tasarımcılar tüm bu ayağa kalkan ve ofis sınırları içinde özgürlüğüne kavuşmuş bizler için artık daha “rahat” çalışabileceğimiz yeni oyuncaklar piyasaya çıkarıyor. SitTable de bunlardan biri. Proof firması için UNStudio tarafından tasarlanan ve Arco Contemporary Furniture tarafından üretilen SitTable, aslında tam da bu fikirden, insanların alışılmışın dışında farklı şekillerde bir araya gelebilmesi adına yaratılmış. Başrolde yine bir masa görülüyor ama bu sefer masanın aslında çoklu bir işlevi bulunuyor. Düşünme, yaratma, tartışma, yeni fikirleri parlatma ama hepsinin ortak bir birleşimi: insanları sosyal olarak birbirine bağlama.

SitTable ofis dışında pek ala bir kütüphanede okumak-yayılmak için bir masa ya da havaalanlarının dinlenme salonlarında uçuş öncesi biraz rahatlamak ya da çalışmak için ideal bir sistem olarak işlev görebilir; bir ofisin bekleme salonunda ya da bir okulun içinde öğrenciler için harika bir etüt yerine dönüşebilir; bir sanat galerisinde ya da bir mağazada buluşma alanı olarak rol oynayabilir.

Çok kullanımlı bir mobilya ünitesi olan SitTable için öngörülen tüm bu senaryolar kullanıcının yaratacağı kendi dünyasında aslında sonsuz.

Günde belki de en azından 22 kişinin ufacık bir metrekarede bir araya gelmesine olanak veren ve bunu yaparken de kişileri kısıtlamayan bir yer kurtarıcı!

Fotoğraflar: © Roel van Tour & Pim Top